Poslední dobou vzbudil vývoj otázky Ukrajiny v mezinárodním společenství velkou pozornost. Zaznamenal jsem, že různé kruhy České republiky sledují postoj Číny v otázce Ukrajiny. Někteří lidé dále využili této příležitosti k tomu, aby šířili dezinformace a očerňovali Čínu. Rád bych zde vysvětlil postoj Číny a uvedl na pravou míru falešné interpretace.
Čína je mírumilovná země, která důsledně prosazuje nezávislou a mírovou zahraniční politiku. Nynější situace na Ukrajině vyústila do takové míry, kterou si Čína nepřeje a pociťujeme hlubokou lítost, že boje dosud neustal. Čínská strana vždy rozhoduje o svém postoji a politice na základě samotné podstaty věci. Čína prosazuje to, že je nutné respektovat svrchovanost a územní celistvost všech zemí, dodržovat cíle a zásady Charty OSN, přikládat velký význam legitimním bezpečnostním zájmům všech zemí a podporovat veškeré úsilí, které povede k mírovému řešení krizí. Takový postoj je objektivní, spravedlivý, legitimní, konstruktivní a může obstát ve zkoušce dějin.
Od vypuknutí krize na Ukrajině se Čína neustále snaží svým způsobem podporovat zklidnění situace a dosažení příměří, aby konflikt co nejdříve skončil a zabránilo se humanitární krizi. Na druhý den konfliktu prezident Si Ťin-pching v průběhu telefonního hovoru s ruským prezidentem Putinem navrhl, aby Rusko a Ukrajina co nejdříve zahájily mírové jednání, na což ruská strana reagovala pozitivně. Dne 8. března uspořádal prezident Si Ťin-pching spolu s francouzským prezidentem Macronem a německým kancléřem Scholzem schůzi prostřednictvím videa, během které zdůraznil, že je nutné společně podporovat rusko-ukrajinské mírové jednání a podporovat obě strany v tom, aby udržely trend mírového jednání, překonaly obtíže a pokračovaly v jednání tak, aby tato jednání dosáhla výsledků a míru.
Čínská strana již několikrát poskytla humanitární pomoc ukrajinské straně
Dne 18. března uskutečnil prezident Si Ťin-pching telefonní hovor s americkým prezidentem Bidenem, v němž zdůraznil, že nyní je nejnaléhavějším úkolem pokračovat v dialogu a vyjednávání a co nejdříve dosáhnout příměří a ukončit konflikt. Člen Státní rady a ministr zahraničí Číny Wang I ohledně této záležitosti úzce komunikoval s Evropou, Spojenými státy, Ruskem, Ukrajinou a dalšími stranami. Čínská strana věnuje značnou pozornost ztrátám, které v tomto konfliktu utrpělo civilní obyvatelstvo. Čínská strana předložila iniciativu o šesti bodech ke zmírnění humanitární situace Ukrajiny, ve kterých zdůraznila, že je nutné účinně chránit civilní obyvatelstvo a zabránit vzniku dalších sekundárních humanitárních katastrof atd. na Ukrajině. Čínská strana již několikrát poskytla humanitární pomoc ukrajinské straně a dalším postiženým zemím a je připravena v tom pokračovat.
Někteří lidé uvedli, že Čína pomáhá Rusku obcházet sankce, zatímco jiní tlačí na Čínu, aby „spolupracovala“ se západními zeměmi na sankcích vůči Rusku. Dějiny již opakovaně prokázaly, že sankce problémy neřeší, nýbrž vytváří nové. Sankce vůči Rusku v současné době krizi nevyřešily, ale měly vážný dopad na život obyčejných lidí v Evropě včetně České republiky a nemálo podniků se v jejich důsledku dostalo do tíživé situace. Pokud se sankce budou nadále stupňovat, tak by mohly vyvolat vážnou krizi v oblasti celosvětové ekonomiky, obchodu, financí, energetiky, potravinářství a průmyslových řetězců, což by ještě přitížilo obtížné situaci, ve které se nachází světová ekonomika. Více než 140 ze 190 členských států OSN se na sankcích vůči Rusku nepodílí, což je důkazem, že naprostá většina zemí světa přistupuje k otázce tykající se sankcí opatrně a zodpovědně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový