„Už dva a půl roku nám pan premiér promlouvá do duše, že bychom se měli všichni uskromnit a spokojit se s poklesem životní úrovně, protože jsme solidární s ukrajinskými uprchlíky. A že to není pokles ledajaký. Čechům spadla životní úroveň ze všech sledovaných zemí na světě úplně nejvíc. Opakoval slovo ‚solidarita‘ tak často, aby nám bylo hloupé tu jeho podporu zkoumat do detailu,“ uvedla Schillerová s tím, že čísla, která představí, jsou k dohledání na webu Jurečkova ministerstva práce a sociálních věcí.
V České republice je 340 tisíc Ukrajinců, naše ekonomika stagnuje a hodnota našich platů se vrátila o šest let nazpátek. Zatímco Poláci se svým 2,5 milionem Ukrajinců rostou třikrát rychleji než my a jejich platy za pouhé dva roky předběhly ty naše. To naznačuje, že problém je třeba hledat u české vlády.
Minimálně od jara tohoto roku píšou média, že „Ukrajinci se vyplácejí“. Ale podle dat ministerstva částka pro lidi v nouzi vůbec neklesá, přičemž humanitární dávka je její součástí.
„To, jak se lidem daří nebo nedaří, poznáte celkem spolehlivě podle toho, kolik si jich chodí pro dávky. V roce 2019 vyplácel stát na „dávce pomoci v hmotné nouzi“ nějakých 367 milionů měsíčně. Pak přišlo, víte co. Covid-19. Plíživě se k nám začal šířit z Itálie už v prosinci, pak to ale šlo ráz na ráz. Samozřejmě, že pandemie ovlivnila spoustu lidí i ekonomicky. V tom roce jsme vypláceli průměrně 399 milionů měsíčně a další rok 436 milionů. Na přelomu roku 2021 a 2022 nastoupila Fialova vláda. Covid už řešit nemusela, ale v únoru propukla válka na Ukrajině. Během krátké chvíle k nám přijely statisíce Ukrajinců. Fialova vláda pro ně v březnu 2022 zavedla „humanitární dávku“ a zařadila ji pod „dávku pomoci v hmotné nouzi.“ Z měsíce na měsíc tak stát začal vyplácet místo nějakých 400 milionů rovnou miliardu, až to vyšplhalo v květnu dokonce na 1,8 miliardy,“ vyčísluje Schillerová.
„Když se podíváte na web ministerstva práce a sociálních věcí, zjistíte, že i po dvou a půl letech, poté, co si většina Ukrajinců našla práci a přestali si pro humanitární dávku chodit, i poté vyplácí stát na „dávce pomoci v hmotné nouzi“ pořád přes miliardu měsíčně. Ani náznakem se nevracíme do stavu, kdy vládlo hnutí ANO. Lidé tak zchudli, že i když odečteme podporu uprchlíků, musí stát vyplácet na dávkách dvakrát tolik než za naší vlády,“ poukazuje Schillerová dále.
„Lidé jsou na tom ekonomicky hůř, než když zuřila epidemie. Už dva roky máme nejdražší energie v přepočtu na kupní sílu v Evropě, a hodnota všeho, co vyděláme, je o třetinu nižší, než když jsme Fialovi předávali vládu. ‚Pomoc Ukrajině‘, to byl celou tu dobu jen fíkový list, který zakrýval nejcitlivější partie Petra Fialy. Teď už ale definitivně uschnul a rozdrolil se. Národ vidí, co se ukrývalo pod ním. Jeden velikánský kus manažerské neschopnosti,“ uzavřela Alena Schillerová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská