„Máme před sebou situaci, kdy dobytí Aleppa neznamená skončení syrského konfliktu, ale s vysokou pravděpodobností eskalaci konfliktu,“ varoval v úvodu Gabal. Nemluvě o tom, že velká pozornost věnovaná Aleppu vedla k tomu, že Islámský stát dobyl zpátky některá místa, ze kterých byl původně vyhnán – jde např. o Palmýru.
„My jsme byli neúspěšní v pokusu zastavit ostřelování Aleppa. Díky tomu, že jeden z útočníků sedí v Radě bezpečnosti OSN, jsme museli jen nečinně sedět a přihlížet, i když ti lidé v Aleppu opakovaně prosili o pomoc,“ obvinil Gabal Západ. „Jestliže nejsme schopni přes Radu bezpečnosti zasáhnout, tak ty sankce jsou to, co bychom měli udělat,“ doplnil poslanec k protiruským sankcím. Ukazuje se totiž, že Rusko sankce opravdu cítí, a protože teď komplikuje situaci v Sýrii, je třeba, aby tlak sankcí cítilo dál.
Ještě v roce 2011 bylo možné situaci v Sýrii uklidnit dialogem, ale Asad použil tvrdou sílu, čímž dialog znemožnil. Naopak spíš vytvořil prostor ke vzniku a rozrůstání Islámského státu. Západ byl pod vlivem traumat z Afghánistánu a Iráku příliš pasivní a toho využilo Rusko. Dnes je konflikt v Sýrii mnohavrstevný, multirozměrný a bude těžké ho udržet tak, aby neeskaloval směrem k Turecku, směrem ke Kurdům a sporům mezi šíity a sunnity.
„Rusko ztratilo svou vojenskou základnu, nechali tam spoustu zbraní. Rusko ztratilo i Palmýru a podle mého názoru Rusko v boji s Islámským státem prohrává,“ řekl Gabal jasně před kamerami.
Sunnité založili Islámský stát společně s Čečenci a bývalými iráckými důstojníky. Umožnily to Spojené státy, které z Iráku odešly příliš rychle.
„Když jsem byl ve Washingtonu, tak jsem tam slyšel, že se tam počítá s tím, že Sýrie bude rozdělena na dvě zóny. Jedna bude ruská a druhá zóna bude pro ty ostatní, s výjimkou Islámského státu. Tam se počítá s tím, že Islámský stát bude poražen... Mně se ten americký plán zdá jako realistický, protože je jasné, že Asad a Rusko nemají pod kontrolou celou Sýrii a ani nebudou mít, protože tam je další silný pozemní hráč,“ doplnil Gabal.
Teď už Česko dělá něco horšího
„Ze strany Ruska byly řeči o společném boji proti Islámskému státu jen fíkovým listem, kterým se snažili zakrýt boj proti Asadově opozici. To se ukázalo jako pravdivé v okamžiku, kdy Rusové poměrně rychle ztratili Palmýru... Rusové musejí přistoupit na to, že se ta situace bude řešit dohodou v Radě bezpečnosti,“ uvedl bez obalu Gabal.
Česká republika teď prý už nedělá jen záštitu Asadovi. „Já si myslím, že teď už děláme něco horšího, teď už jsme opravdu přepadli na tu ruskou stranu. Tím, že diplomaticky akceptujeme režim Bašára Asada, dáváme nepřímo najevo, že uznáváme tu hrůzu, která se děje v Aleppu,“ varoval Gabal.
Poslanec o tom komunikuje i s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), ale prozatím je z této diskuse poněkud zklamán. „Ty odpovědi, které dostávám, jsou pro mě spíš zklamáním než odpověďmi. My už nemáme žádné důvody k tomu, co tam děláme, kromě samotného udržení ambasády. Díky tomu, že tam tu ambasádu máme, jsme se ani jednou nevyjádřili k situaci v Aleppu, což je v přímém rozporu s tím, že chceme řešit uprchlickou krizi už tam, kde vzniká. On se o tom nikdo nebaví a ministerstvo neslyší, že by dělalo něco špatně,“ pokračoval v palbě do řad koaliční ČSSD Gabal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp