„Je potřeba vidět reálie, i vzhledem k tomu, že nás čekají důležitá rozhodnutí v Afghánistánu. Můj pocit je, že je to hodně náročná mise pro naše vojáky i diplomaty,“ podotkl po návštěvě. V Afghánistánu, jehož návštěva byla utajována, byl Sobotka na dvoudenní návštěvě. Poděkoval českým vojákům za práci v nebezpečné misi a jednal také s prezidentem Ašrafem Ghanim a šéfem exekutivy Abdulláhem Abdulláhem. Společně hovořili především o zastavení migrace ze země a o pomoci v boji proti Tálibánu a Islámskému státu.
„Naše angažmá bude mít smysl, jen pokud odejdeme, až bude Afghánistán stabilizován. Je to důležité nejen kvůli boji s terorismem, ale také kvůli migrační krizi,“ myslí si Sobotka, který tak obhajuje misi dalších 250 vojáků příští rok. Řada zemí totiž naopak vojáky ze země stahuje. Vnímá, že čeští vojáci zde mohou pomoci zastavovat migrační krizi. „Zastavovat lidi na hranicích už je pozdě,“ uvedl Sobotka.
„Teprve loni začala afghánská armáda sama řešit boj s Tálibánem a musíme jí pomoci. Česko je např. důležité při výcviku pilotů ruských vrtulníků. Mluvil jsem tu s afghánským prezidentem, premiérem a měl jsem i zajímavý rozhovor s velitelem mise NATO. Z těch rozhovorů vyplývá, že musíme poskytnout Afgháncům prostor na vlastní řešení. Kdybychom se teď rychle stáhli, tak zažijeme irácký scénář, kde vznikl Islámský stát, který se snaží zakořenit i v Afghánistánu. Je tu už několik tisíc bojovníků hlásících se k Islámskému státu. Už jsme sem se spojenci hodně investovali, a proto je potřeba misi dokončit,“ dodal Sobotka.
Sobotka s afghánskými představiteli diskutoval mimo jiné o návratové dohodě. „Pokládám za velký nedostatek, že evropské země i EU nemají s Afghánistánem návratovou dohodu,“ řekl s tím, že by se tak mohlo alespoň začít s dobrovolnými návraty.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef