Projděme si seznam osobnosti, na které bychom měli být hrdi. A ruku na srdce – kdo z laiků o nich slyšel, četl jejich díla nebo je viděl v médiích?
Osmdesátníci v plné síle
Na covid-19 zemřel ve věku 83 let 25. října profesor RNDr. Zlatko Kvaček, DrSc. Dlouholetý pracovník Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity v Praze. Světová kapacita v paleontologii, specialista na třetihorní floru. Jeho výzkum zasáhl jak Slovensko, tak i USA, ale také třeba Špicberky, Bosnu, Maďarsko, Skotsko nebo Německo. Byl členem celé řady společností, publikoval v mnoha odborných i populárních časopisech. Neobyčejně produktivní, ale přitom skromný člověk s permanentní dobrou náladou.
Prof. Kvaček rukou Arnošta Hanáka
Další mimořádná osobnost, emeritní profesor RNDr. Zdeněk Pertold, CSc. zasvětil celý svůj plodný život ložiskové geologii. Špičkový odborník na rudná ložiska zemřel v požehnaných 87 letech, 26. října. Byl členem mnoha českých i zahraničních odborných společností, s mimořádnými a cennými kontakty na Slovensku, ve Francii či v Kanadě.
Prof. Pertold rukou Arnošta Hanáka
Vzpomínka žáka – docenta na docenty….
Náš spolupracovník, významný geolog a přírodovědec RNDr. Václav Ziegler, CSc, na něj vzpomíná takto: „Z dávné a téměř zasuté minulosti se mi vybavuje jedna úsměvná vzpomínka, a to když jsem byl jako student účasten povinnému důlnímu mapování. Odehrávalo se nedaleko krásného slovenského města Rožňavy a já tehdy už jsem měl za sebou praxi s mapováním v příbramských dolech. Součástí mapovacího kurzu ovšem byly také exkurze do širokého okolí Rožňavy a na závěr cesta po Slovensku, což jsme my, studenti, kvitovali s velkým uspokojením. Nu, a na tomto kurzu jsem se blíže s budoucím panem profesorem seznámil, neboť on byl, coby odborný asistent vedoucí naší skupiny. S mapováním nebyly problémy, to jsme v pohodě zvládli. A exkurze? Byly zkrátka báječné. Dokonce jsme zavítali i na Spišský hrad. Prohlédli jsme si ho a pak byl odborný výklad o travertinu, na kterém ten hrad stojí a z něhož je částečně i vystavěn, o tom jak vzniká, jak se těží a co se z něho dělá. Ten držel vedoucí našeho kurzu, již tehdy významný znalec rudních i nerudních ložisek. A my všichni v tom horku poslouchali. Většina z nás si neslušně sedla, neboť jsme byli uondáni vedrem a žízní a po očku jsme pozorovali přednášejícího i ostatní pány asistenty. Výklad dospěl i k tomu, že v travertinu se v nedalekých Gánovcích našel výlitek mozkovny neandrtálce, když tu se na nás, paleontology, obrátil přednášející pan docent a zeptal se, zdali my, „prašiví paleontologové“, víme, kdo ho našel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala