Co covid vzal? Ty děti to v sobě ponesou celý život, varuje Kovářová

05.05.2021 19:16 | Zprávy

Daniela Kovářová, právnička se zaměřením na rodinné právo, varuje před ničivými dopady koronavirových restrikcí na rodinu a zejména děti. Podle ní je nynější generace dětí již navždy negativně ovlivněna. Fakt, jak klidně celá společnost přijala výrazná omezení osobní svobody, je podle Kovářové alarmující a v budoucnu hrozí v tomto směru zneužití.

Co covid vzal? Ty děti to v sobě ponesou celý život, varuje Kovářová
Foto: Archiv VR
Popisek: JUDr. Daniela Kovářová

Bývalá ministryně spravedlnosti se v rozhovoru na serveru Svobodné universum zamýšlí nad tím, jak se koronavirové restrikce fatálně dotkly dětí a rodin. Překvapující je podle ní fakt, že přísné restrikce, masivně omezující osobní svobodu v zásadě prošly bez větších společenských protestů.  

„To vše proběhlo v duchu boje za každý lidský život a v kontextu obrovského strachu z nákazy, který byl démonizován, a je vyvolán obrovskou mediální masáží. Tento strach způsobil, že jsme vlastně všichni v Evropě a civilizovaném světě poslechli a vzdali jsme se svobody ze strachu o život. Obavu o život svůj a svých blízkých jsme povýšili nad svobodu,“ varuje Kovářová, že se možná otevřela Pandořina skříňka a v budoucnu se nám to vymstí.

Podle Kovářové je paradoxní, že se společnost celá léta bránila proti „Velkému bratru“ moderních sledovacích technologií a v době koronaviru se vše bez problémů otočilo. „Úřad na ochranu osobních údajů tady brojil, aby náhodnou nebyla kamera na domě obrácena směrem k mému oknu. A pak přišel koronavirus a nevadí nám to, a vlastně tak trošku počítáme s tím, že se každé ráno otestujeme a pošleme do nějakého centrálního registru svá data. Ale to, že jsme zavedli neustálé testování a kontrolování celé populace, je kluzký svah, ze kterého se už nedostaneme, protože jestliže budeme pořád testovat, tak budeme pořád něco nacházet a ti, co se bojí, budou mít pořád důvody se bát,“ straší Kovářová.

To, že česká společnosti proti restrikcím v zásadě nijak neprotestovala, je podle ní dáno typickou českou náturou. „Asi je to naší historickou českou povahu a myslím, že u nás to nevypadá na nějaké lidové povstání a že půjdeme spíš jinou cestou. Nám je vlastní švejkování a nedodržování pravidel, nebo malé drobné očůrávání,“ myslí si právnička.

Za rok pandemie podle ní můžeme sledovat velký nárůst společenského napětí, které je podporováno mediální masáží. „Napětí ve společnosti jasně roste, a to přímo úměrně tomu, jak dlouho to trvá. Psychologové říkají, že se to dá vydržet tři až čtyři měsíce, po tu dobu se dá takzvaně semknout. Můžeme žít ve sklepě, a zvládneme to bez sociálních kontaktů. Ale jakmile to je rok, tak už to dopadá kompletně na celou společnost,“ říká Kovářová s tím, že nejohroženější jsou podle ní samotné rodiny a zejména děti.

Děti podle Kovářové trpí hlavně proto, že si většinu věcí neodkážou samy vysvětlit a rodiče s nimi o tom málo mluví. „A také mnoho rodičů má problémy samo se sebou, se svými rozpadlými vztahy, s ekonomickými starostmi. Za další, ne každý rodič umí s dítětem mluvit, ne každý rodič zná odpovědi, většina z nás tomu vůbec nerozumí. Nevíme, jak dlouho to bude trvat, komu věřit, protože média jsou plná rozdílných názorů i od epidemiologů. Nevíme, jak se zachovat,“ vysvětluje Kovářová.

„A děti, na rozdíl od dospělých, si neumí říct o pomoc. Neumí říct, že už je to na ně dlouho, takže existují rodiče, kteří to vůbec nevidí. Rodiče jedničkářů, těch vychovaných, hodných dětí, mají pocit, že se nic neděje, protože jejich hodné dětí sedí u obrazovky, stávají se z nich zamlklí introverti, a vlastně s nimi nejsou žádné problémy. Ale rodiče ostatních dětí nám, psychologům a výchovným poradcům popisují, co se děje ve škole, a na soudech. Registrujeme extrémní nárůst agresivity, neschopnosti se dohodnout, panických reakcí, úzkosti, nočního pomočování, reakcí nezvladatelnosti,“ říká právnička s odkazem na množství případů u soudu.

Hlavní problém je zejména nedostatek sociálních kontaktů se spolužáky a vrstevníky. „Sociální deprivace je jasný patogen, což způsobuje i kriminogenní prostředí. Zakládáme si do budoucna vysoce riskantní generaci. Po ročním přerušení sociálních kontaktů budou mladí dospívající mnohem méně sebejistí, nebudou schopni navazovat kontakty, a velmi jim to bude chybět. A sociální deprivace tady už je, a kdyby dneska všechno skončilo, tak přijde posttraumatická stresová porucha,“ varuje Kovářová a bojí se, jak budou děti situaci zvládat, pokud bude trvat další rok.

Další ohroženou skupinou jsou podle ní dlouhodobě senioři, taktéž kvůli sociální izolaci. „V létě jsme řešili případy seniorů, kteří byli velmi opuštění. Tedy co jsme s nimi udělali, jak jsme je zavřeli do čtyř stěn, a zavolali příbuzným, aby vozili nákupy ke dveřím. To se rovná asijskému mučení samotkou, protože to je jako zavřít člověka do samotky, a ještě dobíla vymalované, a nedat mu žádnou informaci, inspiraci, co to znamená. To se člověk začne děsit sám. Mozek mu vyplaví noční můry a začne ho děsit. No hrozné, úplně kruté,“ nechápe tvrdá opatření Kovářová a říká, že nejstarší a nejzranitelnější jsme vlastně odsoudili ke smrti v samotě.

„Proto se ptám. Co je víc, právo nebo život? My jsme si řekli, že náš stát chrání život za každou cenu. Tak dobře, senioři žijí. Ale jaká je to kvalita života? A to nechci nikomu sahat do svědomí. Ať si každý řekne, jaká je pro něj kvalita života, a kdy už život nestojí za to žít,“ říká na závěr Kovářová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …