Moderátor Daniel Takáč položil hned na úvod zásadní otázku. „Co den, to útok. Je tohle budoucnost Evropy?“ ptal se. „Začíná to tak vypadat, ale je to teda budoucnost nepěkná. Někdo říká, že bychom si na to měli zvykat, ale já si na to zvykat nechci,“ odpověděl obratem na otázku Lank.
Zdá se mu nefér, že Německo a Francie v minulosti nalákaly migranty do Evropy na práci a dnes, když se z toho stal problém, tak se o tento problém chtějí podělit i s dalšími státy Evropy, což se politikovi nezdá správné. V tuto chvíli by nám podle jeho názoru pomohlo, kdyby lidé dostali možnost se ozbrojit a zakročit proti útočníkovi, pokud se s útočníkem setkají.
Cyril Svoboda nabídl na řešení situace jiný recept. „To, co se děje, je silná výzva k tomu, co máme udělat. Máme chránit své hranice i za pomoci NATO, aby se k nám nedostali migranti ze třetích zemí a to i bez dohody bez těchto států. My nemůžeme vystěhovat všechny muslimy ven, to je bláhovost, to se zkrátka nepodaří. Já mluvím o tom, co zařídit lze. A druhá věc je, aby se demokratická společnost nenechala rozložit nenávistí. Nacisté postavili svůj režim na nenávisti, komunisté založili svůj režim na nenávisti a my nemůžeme dovolit, aby se to stalo i teď,“ varoval Svoboda.
Myšlenka ozbrojování občanů se někdejšímu členovi vlády nepozdává. „Za obranu a bezpečnost státu odpovídá stát a nikoli domobrana,“ varoval Svoboda. „Nevěřím na to, že když ozbrojím lidi, tak se stane něco lepšího. Tomu nevěřím,“ doplnil. Lank kontroval, že občan může zachránit život, když poskytne druhému člověku první pomoc. A když bude mít k dispozici zbraň, může se pokusit ochránit své spoluobčany před agresorem. „Tím samozřejmě neříkám, že bych dal zbraň do ruky každému,“ řekl Lank.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp