„Vicepremiér Bělobrádek zásadně nesouhlasí s informacemi, které publikovala MF DNES,“ stojí v tiskové zprávě vydané vedoucím oddělení publicity Kanceláře místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace, Radkem Melicharem.
Melichar píše, že vicepremiér byl za dobu svého funkčního období v USA pouze čtyřikrát, přičemž čtvrtá cesta právě probíhá. „O všech cestách úřad místopředsedy vlády informuje média a veřejnost,“ dodal s tím, že je vše v naprostém souladu se zákonem.
MF DNES totiž měla pochybnosti o cílech Bělobrádkovy cesty a ve svých článcích informovala i o výsledné ceně jednoho takového výletu. „Týdenní vyslání speciálu do USA stojí zhruba 2,5 až 3 miliony korun, jak MF DNES napsal Jan Pejšek z odboru komunikace Ministerstva obrany, které letadlo platí.“ Podotkla také, že Bělobrádek litá do USA na rozdíl od svých kolegů velmi často, přičemž takový ministr vnitra Chovanec či ministr dopravy Dan Ťok tam nebyli ani jednou.
Aby celou situaci uvedl na pravou míru, rozhodl se Bělobrádek skrze Melichara upřesnit cíle svých cest. Nejprve se Bělobrádek v roce 2014 vydal do New Yorku a Washingtonu, kde „domlouval možnosti spolupráce s českými vědeckými institucemi“ na několika tamních univerzitách. Zúčastnil se také odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu při oslavách 25. výročí tzv. sametové revoluce.
Při obou dalších pracovních cestách do USA Bělobrádek prohluboval vědeckotechnickou spolupráci mezi USA a Českou republikou. Při té druhé se účastnil summitu OSN o udržitelném rozvoji, při třetí návštěvě spolu s ním vyrazilo i mnoho představitelů obchodní i akademické sféry, společně se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zahraničních věcí.
V současnosti je v USA kvůli podpoře „česko-amerických vztahů v oblasti vědy a výzkumu“ a účastní se několika jednání na amerických univerzitách. Má však v plánu sejít se i se zástupci velkých korporací, jako jsou Apple či Tesla.
„Vrcholem cesty je pak jednání s hlavním vědeckým poradcem Obamovy administrativy a ředitelem kanceláře Bílého domu pro vědu a technologie Johnem P. Holdrenem ve Washingtonu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa