Podle Financial Times byla jednání o této bezletové zóně důvodem, proč Rusko uspíšilo svoji syrskou akci a zkomplikovala tak americké plány.
Komentář Bloombergu obviňuje Putinovo Rusko z toho, že bezletová zóna, kterou vytvořilo, slouží k ochraně Asadova režimu a umožňuje mu nerušené „útoky na civilisty“, zatímco bezletová zóna plánovaná Američany měla civilisty podle Bloombergu chránit.
Generál Philip Breedlove, nejvyšší velitel NATO pro Evropu, řekl už minulý týden, že vojenská infrastruktura, kterou Rusko v Sýrii nainstalovalo, znamená „de facto“ bezletovou zónu. Ruská strana tyto názory zatím nijak konkrétně nekomentovala. Breedlove také naznačil, že Rusové mají v Sýrii technologicky sofistikovaná zařízení.
Ze zprávy Bloombergu také vyplývá, že Američané více než rok jednali s Rusy a Íránci o tom, že výměnou za jejich pomoc při svržení Asada dostanou obě země v Sýrii silnější bezpečnostní pozice. Nyní se zdá, že Rusové vyplnili jenom druhou část předpokládané dohody. Nicméně Američané v poslední době opakovaně signalizovali, že na okamžitém odchodu Asada už netrvají.
Vytvoření americké bezletové zóny a humanitárních koridorů podpořila minulý týden také Hillary Clintonová v rámci prezidentské kampaně. Její demokratický oponent Bernie Sanders tento nápad naopak odmítl a podpořil Obamův přístup k syrské krizi s tím, že by to znamenalo další, hlubší zainteresování USA v občanské válce v Sýrii. Obama unilaterální vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií odmítl.
Na bezletové zóně na severu Sýrie a poblíž hranic s Tureckem stále trvá turecká vláda. Podle všeho budou tyto turecké návrhy tématem rozhovorů prezidenta Erdogana v Bruselu tento týden.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vss