Podle informací serveru Českého rozhlasu bylo na posledním jednání kontrolního výboru sněmovny pěkně živo, a to kvůli vládnímu nařízení číslo 889. To říká, že jakýkoli projekt může prakticky odstartovat až v okamžiku, kdy obdrží souhlas „zpracovatel projektu od útvaru hlavního architekta eGovernmentu, popřípadě než obdrží stanovisko Rady vlády pro informační společnost“. A v případě EET se to nestalo, takže spuštění systému bylo v rozporu s tímto nařízením.
A nejen to. Vláda podepsala se státním podnikem Státní pokladna Centrum sdílených služeb několik smluv. Podnik se zrodil 1. ledna 2015 tím, že se oddělil od Státní tiskárny cenin. Tehdy však podle zákona nebylo něco takového možné.
Jak mohl tyto dva přešlapy dopustit strážce státní kasy Andrej Babiš? Když se ho na to poslanci zeptali, odpověděl jim následovně. „Co mě tady zkoušíte? Jak to mám vědět?“ rozčílil se podle záznamu ze schůze Babiš. Následně poslancům vynadal, že by si místo kritiky zasloužil spíš pochvalu za to, že stát konečně uzavírá smlouvy se státními podniky, a ne s externími dodavateli. Nakonec ale slíbil, že bude poslance o celé situaci informovat.
Pokud jde o zmíněné vládní nařízení číslo 889, Babiš se zaštiťoval autoritou premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kdyby měl předseda vlády pochybnosti, prý by neumožnil projednání této věci na vládě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp