Moravec hned v úvodu připomněl, že od 1. dubna Rusko předsedá Radě Bezpečnosti OSN. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tuto skutečnost označil za „bankrot OSN“.
Černochová diváky ujistila, že česká pomoc na Ukrajinu dál proudí, a to i pomoc vojenská. Stále jsou v českých skladech zbraně, které už česká armáda nikdy nevyužije a které proto zamíří na Ukrajinu. Ujistila všechny, že stále máme co nabídnout jak v oblasti těžké vojenské techniky, tak pokud jde i o nevojenskou pomoc. Včetně toho, že se Česko bude podílet na vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině. Na Ukrajinu vyrazí 15 českých vyšetřovatelů – 15 vojenských policistů.
„Nic z toho, co posíláme na Ukrajinu, nechybí v našich zásobách tak, aby to ohrozilo naši obranyschopnost. I náčelník generálního štábu říká, že by nedovolil to, aby na Ukrajinu šla technika, která je českou armádou používaná. Na Ukrajinu jdou jen zásoby, které rezivějí v českých skladech,“ zaznělo od ministryně.
Metnar tady ujistil, že sněmovní bezpečnostní výbor vyslání vojenských policistů na Ukrajinu odsouhlasil a on osobně v tom nevidí problém.
Severoatlantická aliance obecně dělá podle Černochové všechno pro to, „aby situace dál neeskalovala“. „To, že posíláme pomoc na Ukrajinu, je zcela logické, ale jinak děláme vše pro to, aby NATO nebylo zataženo do tohoto konfliktu,“ řekla Černochová.
Metnar upozornil, že obě válčící strany chystají další ofenzivy. Ruská invaze na Ukrajinu se změnila v opotřebovávací válku A letos se to podle Metnara pravděpodobně nezmění. Až čas podle něj ukáže, zda se Ukrajincům podaří na bojišti dosáhnout konkrétních úspěchů.
Hosté se shodli, že v budoucnu by mediátorem jednání mohla být i Čína. Podle Černochové je to sice země, která porušuje lidská práva vlastních občanů, ale ruská agrese proti Ukrajině je tak zásadní věcí, že pokud se Číně podaří vystupovat jako mediátor jednání, bude to v budoucnu přijatelné i podle Černochové.
Metnar připomenul, že v tuto chvíli se Rusko a Západ vzájemně drží v šachu svými jadernými arzenály. S Černochovou se poté shodl na tom, že východní křídlo NATO bude posíleno tak, aby to ruskou stranu odradilo od další agrese.
Černochová diváky uklidňovala: „Pokud by došlo i na území Ukrajiny k použití taktických jaderných zbraní, tak by z toho bylo pro Českou republiku riziko prakticky nulové. Pokud by se něco takového stalo, tak by v žádném případě nebyli ohroženi občané České republiky. … Ono se o tom využití jaderných zbrní hovoří, ale nevyhrožuje tím NATO, vyhrožuje tím Putin,“ prohlásila.
Ve stejném duchu se opakovaně vyjádřila i šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která nejednou uvedla, že pokud budou použity na Ukrajině taktické jaderné zbraně, tak že české území tím nijak ovlivněno nebude.
„Pokud naši bezpečnost něco ovlivní, a to pozitivně, tak to bude bilaterální smlouva ČR s USA o spolupráci v oblasti obrany. Tato smlouva už je dojednaná, ale teď ještě americká strana kontroluje její anglický překlad. Až ho zkontroluje, bude tato smlouva předložena na českou vládu a schválena,“ oznámila Černochová.
„Jednání byla tvrdá, byla poměrně dlouhá. Česká republika je 24. zemí, která tuto smlouvu DCA bude mít. Má ji Slovensko, má ji Maďarsko a věřím, že ji budeme mít dřív než Finsko. … V žádném případě tady nebude americká základna a v žádném případě tady nebudou jaderné zbraně. Smlouva DCA sama o sobě neposkytuje americkým vojákům automaticky možnost pobytu v České republice. Vždycky bude schvalovat pobyt amerických vojáků v České republice parlament a výbory,“ ujistila všechny Černochová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp