Zakázka se nezdá předsedkyni výboru Janě Černochové (ODS), které ministerstvo obrany na její dotazy odpovědělo, že cena je rozdílná, protože jde o jinou technologii. „Každopádně budeme chtít rozklíčovat jednotlivé položky, aby se potvrdilo, zda jde o jiný systém, a aby se vysvětlilo takovéto navýšení ceny. Není přece běžné, aby se cena za několik let ztrojnásobila,“ poukazovala Černochová na třikrát nižší cenu, za kterou před lety podobné radary kupovalo NATO.
Současnou nákupní cenu ale obhajuje mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. „Kromě růstu cen a vývoje technologií v průběhu let je podstatný rozdíl v tom, že náš systém je bojový, plně autonomní, mobilní, s balistickou ochranou, zatímco NATO pořídilo stacionární zařízení bez balistiky. Tudíž je zásadní rozdíl nejen v technologiích, ale i v počtu teleskopických stožárů, vozidel nebo v systému spojení,“ řekl Pejšek.
Jenže v tiskové zprávě NATO je uvedeno, že i jejich levnější radary jsou „mobilní a chráněná zařízení.“ Navíc má Severoatlantická aliance s firmou ERA domluven i desetiletý servis systému, zatímco ministerstvo obrany bude servis teprve řešit, a tak se částka za systém ještě navýší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma