Covid: Máte teplotu? To je dobře. Vědci a nečekané info

11.11.2020 14:08 | Zprávy

Server Deutsche Welle upozorňuje, že vědci zatím rozeznávají sedm projevů nemoci covid-19, která se do světa rozšířila z čínského Wu-chanu. Výzkum Vídeňské lékařské univerzity popisuje, u koho spíše dojde při onemocnění ke ztrátě čichu a nabízí také vysvětlení, proč se lidé cítí tak unavení i mnoho týdnů poté, co byli prohlášeni za vyléčené.

Covid: Máte teplotu? To je dobře. Vědci a nečekané info
Foto: Hana Brožková
Popisek: Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat i přímo v odběrovém stanu na Náměstí míru v Praze

Vědci z Vídeňské lékařské univerzity poukázali na sedm příznaků, které by měli lidi upozornit, že je možná napadl koronavirus.

Tým vědců pod vedením imunologa Winfrieda Pickla a alergologa Rudolfa Valenty shrnul nejtypičtější projevy onemocnění covid-19. Své závěry tým publikoval v časopise Allergy.

Nejtypičtějším projevem nemoci je podle vědců suchý kašel, horečky, bolesti svalů a kloubů, neustupující bolesti hlavy  Ztráta čichu postihuje většinou jen mladší pacienty. Ale tady je prý třeba mít na paměti ještě jednu věc.

V poslední skupině jsme zjistili, že ztráta čichu a chuti postihuje převážně jedince s mladým imunitním systémem,“ uvedl vedoucí studie a imunolog Winfried Pickl v rozhovoru pro DW. „Zde je třeba poznamenat, že ‚mladý imunitní systém‘ se neměří podle věku pacienta, ale podle počtu imunitních buněk (T lymfocytů),“ doplnil server.

Studie vědců z vídeňské univerzity také naznačuje, že lidí, kteří budou během onemocnění trpět vysokým horečkami, budou po vyléčenní imuní o něco déle než lidé, kteří onemocnění prodělali bez vysokých teplot.

Vědci navíc zjistili, že u lidí, kteří onemocnění prodělali, zůstávají v jejich krvi významné stopy po koronaviru i deset týdnů po vyléčení. Jde prý o svého druhu koronavirový otisk prstu, který dokládá, že člověk onemocnění prodělal. Může to být také důvod, proč se lidé cítí slabí ještě řadu týdnů poté, co jsou oficiálně prohlášeni za zdravé.

Ukazuje se také, že se lidský organismus brání koronaviru hned na dvou frontách. Jednak posiluje buněčnou imunitu a jednak produkuje protilátky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rusko skončilo, kolabuje, Putin je mrtvý.“ Takhle mluvili experti, které politici berou vážně

20:35 „Rusko skončilo, kolabuje, Putin je mrtvý.“ Takhle mluvili experti, které politici berou vážně

Ne na všechny predikce „expertů“ v renomovaných médiích se dá spolehnout. „Svět Vladimira Putina se …