Covid: Toto potřebujete vědět, řekl Blatný poslancům. Je to zlé

21.01.2021 10:47 | Zprávy

Poslanecká Sněmovna projednává žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní až do 21. února. Babiš žádost odůvodnil výskytem britské mutace koronaviru v Česku. Blatný předložil poslancům nové údaje, na jejichž základě by se měli „správně rozhodnout“. Poté před poslanci vykreslil temný obrázek.

Covid: Toto potřebujete vědět, řekl Blatný poslancům. Je to zlé
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Ministr Blatný předložil zákonodárcům několik čísel, na jejichž základě by se měli rozhodnout o tom, zda prodlouží trvání nouzového stavu o dalších 30 dní.

„Konkrétní údaje jistě potřebujete k tomu, abyste se správně a zodpovědně rozhodli. V České republice stále probíhá velmi silné šíření onemocnění koronavirem, nemocí covid-19 a objektivním faktem je, že stav epidemie v České republice je stále rizikový. Registrujeme velkou nálož viru v populaci a hlavně, a to je podstatné, významný zásah do potenciálně zranitelných skupin, mimo jiné i díky vánočním svátkům a novoročnímu období,“ začal varovně Blatný.

Upozornil, že v nemocnicích se stále nachází příliš mnoho pacientů a mortalita nebo přesněji počet osob, které zemřely v době, kdy měly koronavirus, je stále nemalá. Proto podle Blatného vláda potřebuje nouzový stav prodloužit. Jakmile bude nouzový stav ukončen, povinností vlády bude vrátit zapůjčená nemocniční lůžka a ventilátory. Navíc bude omezena možnost využít vojáky v péči o seniory, jak se to děje dnes. A především bude omezeno využití protiepidemických opatření.

Blatný upozornil, že nelehká situace panuje i v okolních zemích, ale pak se vrátil zpět do České republiky. „Česká republika má velkou výhodu. Náš zdravotní systém patří k nejrobustnějším v Evropě. Přesto, jak všichni vidíme, má nyní potíže,“ zdůraznil Blatný. Proto je podle něj třeba omezovat mobilitu lidí a brzdit tak šíření viru. A to jde s nouzovým stavem podstatně snáz, než bez něj.

„Je to sice relativně primitivní a řadu lidí omezující způsob, ale jiný zatím nemáme,“ upozornil Blatný.

Vzhledem k tomu, že se britská mutace šíří rychleji, Česko potřebuje uchovat rezervy lůžek pro nástup další krize. A bohužel to není jen o lůžkách. Vzhledem k tomu, že nemoc covid-19 napadá i zdravotníky, hrozí, že se o pacienty nebude mít kdo starat. Jestliže Česko nebude ostražité, může se dostat do nezvladatelné situace. „Je potřeba konat,“ sdělil poslancům Blatný.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

22:36 Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 20…