Bábek tvrdí, že následky vládních opatření se v ekonomice projeví postupně. „Naše česká ekonomika se bude vyvíjet, řekněme, nevalně, protože už dnes to zasahuje spoustu oborů. Kromě omezení gastronomie se začne povinně testovat ve firmách, neočkovaní lidé se stávají segregovanými, nesmějí nikam chodit, a to všechno se projeví. Na druhou stranu ve státním hospodaření se to neukáže okamžitě a na první dobrou, protože všichni úředníci a politici jaksi hospodaří způsobem… my bychom řekli turecké hospodářství, ale to bych urážel Turky. Prostě čeští politici hospodaří tak, že nás raději zadluží, raději přikryjí všechny nešvary, než by přiznali chybu: my jsme udělali špatně, tato rozhodnutí jsme dělat neměli, musíme otevřít a tak dále,“ řekl Bábek. Současně uvedl, že ani od nové vlády nečeká zlepšení. „Bohužel od nové vlády čekám restrikce, které dál budou poškozovat ekonomiku.“
Ale k totálnímu lockdownu země podle něj dojít nemůže. „K totálnímu lockdownu u nás nedojde, protože ani stará, ani nová vláda nezasáhne do chodu velkých firem, koncernů a průmyslových podniků. To znamená, že můžeme očekávat další restrikce vůči malým a velkým živnostníkům, že budou dále diskriminovat třeba hospodské nebo malé krámky, ale velká obchodní centra to nezasáhne, nezasáhne to velké obchodní řetězce a žádný lockdown nezasáhne průmysl,“ řekl předseda Podnikatelských odborů.
Bábek: Služby tvoří 62 procent HDP a jsou diskriminované
A upozornil na zvláštní jev v české politice a ekonomice: „Mimochodem, je to takový zvláštní jev v české politice a ekonomice. Zatímco průmysl tvoří v uvozovkách pouhých třicet procent hrubého domácího produktu a je nedotknutelný, tak služby tvoří 62 procent HDP České republiky a jsou neustále diskriminované a je potlačována jejich role. To považuji za jakýsi paradox ekonomiky i politiky České republiky,“ sdělil Bábek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová