Covid u starých: Příroda s tím nepočítala. Proto je to zlé, říká doktor

16.11.2020 7:02 | Zprávy

Nemoc covid-19 pravděpodobně prodělalo mnohem víc lidí, než ukazují oficiální statistiky. Toto onemocnění totiž mohl člověk prodělat, i když mu teď v krvi nekolují protilátky. Buňky si virus pamatují a v případě, že se koronavirus znovu objeví, tělo reaguje. Doktor Šinkora se v rozhovoru pro Deník N rozhodl popsat, jak taková buněčná imunita a reakce na setkání s koronavirem vypadá a proč jsou staří lidé ohrožení víc, než mladí. A co provedla globalizace.

Covid u starých: Příroda s tím nepočítala. Proto je to zlé, říká doktor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

Imunolog Jiří Šinkora v rozhovoru pro Deník N prohlásil, že se člověk mohl setkat s koronavirem a onemocnět, i když v těle nemá protilátky. Ty totiž mohly časem vymyzet, ale to neznamená, že se tělo nebude umět bránit.

Šinkora upozorňuje, že do těla se nevejde úplně všechno najednou, a člověka neohrožuje jen koronavirus, ale to prý neznamená, že by si ho tělo nepamatovalo, když už se s ním setkalo.

Vedle protilátek ale podle Šinkory hraje důležitou roli i bunečná imunita.

„Jde o T-lymfocyty, které pro představu přirovnávám ke klíčům, jež kontrolují jakési pomyslné zámky na každé buňce v lidském těle, a když najdou zámek, který do těla nepatří, ihned ho zlikvidují,“ uvedl imunolog.

Když lymfocyty narazí na cizí zámek nebo buňku bez zámku, likvidují ji. A pak se usadí třeba někde v uzlinách a vyčkávají, jestli se onen virus náhodou neobjeví znovu. A v oné vyčkávací fázi nemusí lékařské testy odhalit, že už člověk nemoc covid-19 prodělal.

„Problém je v tom, že SARS-CoV-2 je novinka. Pro dítě to problém není, protože si nový klíč vygeneruje v brzlíku. Staří lidé ale nemají pořád nové klíče, protože brzlík už pracuje méně nebo vůbec ne. Někdy se ale může stát, že v takovém případě mohou zaskočit klíče proti jiným koronavirům, které organismus potkal už dříve,“ rozvedl svou myšlenku pan doktor.

„ U mladších lidí někdy může dojít k reakci, které se říká cytokinová bouře, ta vzniká právě u lidí, kteří mají „příliš dobrou“ T-buněčnou imunitu. Když jsme mluvili o tom, že organismus okamžitě nelítostně zabíjí vše cizí – ono to zas tak okamžitě není. K dispozici je ještě celá řada kontrolních mechanismů, kterými se organismus ještě ujišťuje – hlavně při tom prvním setkání –, že nejde proti vlastním buňkám, protože když se jednou rozhodne, pak už není návratu. A někdy právě tyto kontrolní mechanismy mohou selhat a to pak může vést k situacím, že organismus je ničen vlastním imunitním systémem,“ pokračoval.

V další obranné linii si pak tělo vytváří protilátky, které virus obstoupí a nedovolí mu, aby tělu škodil. Tato odpověď lidského těla však prý zabere nějaký čas a virus má nějaký prostor na to, aby škodil. A tady má asistovat vakcína, která pomůže s tvorbou protilátek.

Pak je tu ale ještě jedna věc, evoluce při přípravě obrany na virus podle pana doktora nepočítala s globalizací a s tím, že se některé viry mohou šířit tak rychle a tak plošně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

11:12 Lipavský vyvrací spekulace o příští funkci. Ale co přišlo od Pirátů, překvapilo

Jaká je budoucnost ministra zahraničí Jana Lipavského až opustí svůj post? Kuloární spekulace, že by…