Soros, který prostřednictvím své Nadace Open Society Fund financuje po celém světě levicové vlády a aktivity levicových aktivistů, se nijak netají, kdo jsou jeho nepřátelé. V prvé řadě je to Rusko, které označil ve svém projevu za „mafiánský stát“. Mezi světové hrozby dále zařadil také „diktátorský režim“ v Číně, KLDR a také případný kolaps Evropské unie či amerického prezidenta Donalda Trumpa, který prý usiluje o to proměnit v mafiánský stát také Spojené státy.
Soros si tradičně posteskl, že v ohrožení je občanská společnost. „V sázce je dokonce přežití celé naší civilizace. Problémy jsou velmi vážně. Společnosti Facebook a Google například umožňují diktátorským režimům svobodně šířit své myšlenky a tím samy ohrožují demokracii. Zejména pro mladé lidi je něco takového velmi nebezpečné. Obě společnosti navíc vytvářejí monopol a stávají se překážkou pro další inovace,“ kritizoval.
Ačkoli velkou část svého života zasvětil burzovním spekulacím a vydělávání peněz doslova „za každou cenu“, značnou část projevu v Davosu věnoval sedmaosmdesátiletý Soros moralizování nad konáním společností, které mají stejné cíle jako on. „Internetové společnosti a provozovatelé sociálních sítí si často počínají jako společnosti, které provozují hazard. Facebook a Google se považují za pány vesmíru, ale ve skutečnosti jsou samy sobě otroky ve snaze udržet si dominantní pozici za trhu,“ varoval jeden z nejúspěšnějších spekulantů dějin.
Soros tak fakticky podpořil regulace, které na provozovatele sociálních sítí jako je Facebok či Twitter doléhají v poslední době čím dál tím více. V Německu jsou například nuceny tyto společnosti odstraňovat „závadný obsah“ do 24 hodin, jinak jim hrozí pokuta až do výše padesáti milionů eur. A právě Německo bylo dalším tématem vystoupení Sorose, jenž se překvapivě vyhnul komentářům na adresu maďarské vlády, se kterou dlouhodobě „válčí“.
Soros dlouhodobě podporuje přistěhovalectví a patří mezi nejhlasitější a nejviditelnější příznivce Evropské unie, která nejlépe vyhovuje jeho levicovému světonázoru. Ke kritikům EU a liberální přistěhovalecké politiky se naopak staví značně rezolutně. „Některé stranické systémy potřebují změnu. Týká se to především bavorské CSU, která se kvůli působení AfD posouvá stále více doprava. V důsledku toho vzniká tření mezi CDU a CSU, které až doposud postupovaly jako siamská dvojčata,“ uvedl Soros, který několikrát prokázal, že přes svou síť neziskovek dokáže v politice ovlivnit mnohé.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro