Čunek mohl hlasováním o zlínské nemocnici mimo program porušit práva občanů a povinnosti kraje

06.02.2020 14:40 | Zprávy

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) nechal na prosincovém zastupitelstvu mimo program hlasovat o schválení investice na stavbu nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích za 8 miliard. Ministerstvo vnitra Čunkovi napsalo, aby o nemocnici hlasoval znovu, jelikož hlasování mimo program by mohlo být v rozporu se zákonem o krajích a způsobilé k porušení práv občanů a rovněž povinností kraje.

Čunek mohl hlasováním o zlínské nemocnici mimo program porušit práva občanů a povinnosti kraje
Foto: KNTB
Popisek: Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Projekt stavby nové nemocnice ve Zlíně Malenovicích za osm miliard je na Zlínsku ostře sledovaným politickým tématem a rovněž bodem sváru mezi koalicí a opozicí. Opoziční zastupitelé z řad Soukromníků a Svobodných se domnívají, že spíše než stavět nemocnici novou, bylo by výhodnější modernizovat a rozšířit tu stávající. Zlín totiž jednu krajskou nemocnici již má v podání Nemocnice Tomáše Bati, takzvané „Baťovky“.

Čunkův nemocniční projekt nejprve zastupitelstvem neprošel (s podivem pro něj nehlasovalo ani hnutí ANO, které je s Čunkem na Zlínsku v koalici). Na prosincovém zastupitelstvu však Čunek narychlo zařadil hlasování o nemocnici mimo předem stanovený program jednání a nová nemocnice ve Zlíně-Malenovicích byla schválena.

Následně se však v reakci na zaslaný podnět ozvalo Ministerstvo vnitra ČR a z pozice dozorového orgánu doporučilo Zlínskému kraji hlasování o nemocnici zopakovat či výsledek prosincového zastupitelstva alespoň opětovně potvrdit. Zařazení hlasování o nemocnici, investici za několik miliard, by totiž dle výkladu ministerstva mohlo být v rozporu s platným zákonem o krajích, který udává povinnost programy jednání zastupitelstev dopředu zveřejňovat a to mimo jiné například i proto, aby se k projednávaným bodům na zastupitelstvech mohla vyjádřit laická i odborná veřejnost s předem připravenými stanovisky či argumenty.

O výsledcích svého šetření ministerstvo vnitra informovalo kraj 3. února korespondenčně. „Zlínský kraj byl vyzván, aby zastupitelstvo celou záležitost znovu projednalo na některém ze svých zasedání tak, aby informace o tomto projednání byla předem zveřejněna,“ sdělil naší redakci za resort tiskový mluvčí Ondřej Krátoška.

Podle zákona o krajích by totiž zastupitelstvo mělo o investicích a projektech hlasovat až po řádné diskuzi. Podle ministerstva vnitra je postup zastupitelstva Zlínského kraje v tom smyslu, že hlasoval o investici ve výši 8 miliard korun, která nebyla dopředu zveřejněna v programu jednání, „způsobilý“ k možnému „porušení práva občana kraje vyjadřovat se na zasedání zastupitelstva stanoviska k projednávaným věcem“ a rovněž i k porušení „povinnosti kraje hospodařit s majetkem transparentně“. Obě tyto věci přitom vyplývají ze zákona o krajích.

Ministerstvo vnitra vyzvalo Zlínský kraj k vyjádření a informace k dalšímu postupu do 29. 2. 2020. „Ministerstvo vnitra v závislosti na postoji kraje určí svůj další postup,“ sdělil za rezort Krátoška. Pokud bude podle Krátošky rozhodnutí Zlínského kraje „výše zmíněným ustanovením Zákona o krajích“ i nadále odporovat, může ministerstvo vnitra v rámci svých pravomocí coby dozorového orgánu výkon usnesení zastupitelstva pozastavit případně usilovat o jeho zrušení u správního soudu.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se již dříve nechal slyšet do médií, že dopis rezortu vnitra považuje pouze za „politické doporučení“.

Na tato slova reagovala na sociální síti kriticky advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Podle ní není dopis rezortu v žádném případě „osobním dopisem“ ani „politickým názorem ministra vnitra“, který podle ní ostatně ani s celou věcí nemá vůbec nic společného. „Je to kvalifikované a vážné upozornění Zlínského kraje na závažné porušení zákona o krajích, a to od dozorového orgánu ministerstva vnitra. Pokud Zlínský kraj nenapraví porušení zákona, čeká ho soudní řízení. Do té doby bude výkon nezákonně přijatého usnesení pozastaven,“ vysvětlila Hamplová, jak to vidí, na Facebooku.

Hamplová je rovněž autorkou otevřeného dopisu, ve kterém hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka vyzývá k tomu, aby „nepoškozoval dobré jméno samosprávy“.

„Vážený pane hejtmane, rádi bychom vás vyzvali k tomu, abyste svými neuváženými výroky a jednáním, které je v jasném rozporu se základními principy zákona o krajích, nepoškozoval dobré jméno územní samosprávy, která se trvale těší nejvyšší důvěře občanů České republiky,“ zahajuje Hamplová otevřený dopis, který vznikl při příležitosti vzniku zapsaného spolku Unie sebevědomé samosprávy (USS).

„Jako zkušený politik zákon o krajích velmi dobře znáte, přesto jste jednal zcela vědomě proti jeho základnímu principu, kterým je veřejnost jednání krajského zastupitelstva a zatajil jste do poslední minuty důležitý bod jeho programu,“ dodává právnička a poukazuje na to, že v případě projektu stavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích se jedná o mnohamiliardovou investici. Ta podle Hamplové svým významem „přesahuje několik volebních období“. Žádný starosta v České republice si podle Hamplové takto bezprecedentní jednání zatím nedovolil.

Podle Hamplové svým krokem Čunek „zatajil“ důležitý bod programu zastupitelstva a tím „vážně zasáhl do práv části zastupitelů“. „Dané jednání bylo bezohledné rovněž vůči obecní samosprávě a vůči odborné veřejnosti, které vám mají být v kraji partnerem,“ dodává Hamplová, podle níž hejtman rovněž „zcela ignoroval občany kraje, kteří by jinak na zasedání přišli vyslovit k danému bodu jednání, kterým je výstavba nové nemocnice, svůj názor“.

Hejtmana Čunka opětovně na Facebooku kritizoval opoziční zastupitel Zlínského kraje a krajský předseda Strany Soukromníků ČR na Zlínsku Michal Dvouletý. Čunek se svými mediálními vyjádřeními snaží podle Dvouletého názor ministerstva vnitra k jeho schválení nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích „bagatelizovat“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jok

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…