Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí odložila hlasování o smlouvě mezi Velkou Británií a Evropskou unií o hladkém odchodu ostrovního království z evropského společenství. Mayová považuje dohodu, kterou dojednala, za dobrou, ale je si vědoma toho, že by teď v britském parlamentu neprošla. Co se bude v Británii dít dál? Chtějí Britové stále tak vehementně odejít z EU? Nejen na tyto otázky odpovídala před kamerami České televize architektka Eva Jiřičná.
„To, co se teď v Anglii děje... Angličani na to mají krásné slovo ‚mess‘, ale já nevím, jaké by bylo nejlepší slovo v češtině. Čurbes, nepořádek,“ začala zostra Jiřičná. Zastánci brexitu podle ní lidem stavěli větrné zámky, občané jim uvěřili, hlasovali pro brexit. „To lidi volili v podstatě proti všemu. Máslo bylo drahé a sever Anglie nebyl ve stejné situaci jako jih Anglie. Celá ta obrovská změť názorů... lidé se velice malým rozdílem rozhodli udělat změnu,“ pokračovala Jiřičná.
Jenže teď se jasně ukazuje, že sliby brexitářů tvrdě narážejí na realitu. Dvacet sedm států EU nevidí důvod, proč by měly Velké Británii ustupovat, když ostrovní království chtělo odejít. A teď se všechno dostalo do bodu, kdy se ukazuje pravda. „My jsme se dostali do bodu, kdy ta pravda vyšla najevo. Pro Anglii to nebude výhodná situace,“ poznamenala k možnosti tzv. tvrdého brexitu Jiřičná. „Nebo musíme přijmout podmínky, které budou horší, než jsou teď,“ doplnila. „A teď se zase všichni držej za hlavu a všichni jsou proti všemu,“ dodala ještě.
Architektka nepochybuje o tom, že proces odlučování EU a Velké Británie bude dlouhý a pomalý. Britové dnes mají spoustu strachů. Strach, že to všechno zavinila premiérka Theresa Mayová, další si myslí, že bez Mayové to bude ještě horší. Zkrátka a dobře, nikdo tak úplně neví, co bude dál.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp