Ekonomka Markéta Šichtařová na svém youtube kanále analyzuje špatnou situaci na finančních trzích ve Spojených státech a v Evropě. „Vydrželo to jeden den, kdy byly akciové trhy v klidu, teď se ale znovu na akciové a obecně na finanční trhy vrací napětí. Já jsem opakovaně upozorňovala, že banky na celém světě a zejména v USA a v Evropě se budou čím dál více dostávat pod tlak, protože centrální banky v minulosti výrazně snížily úrokové sazby a potom je zase razantně zvýšily v rámci boje proti inflaci,“ vysvětluje Šichtařová příčiny krize.
„Paradoxní na tom je, že inflaci vyvolaly právě centrální banky a nyní vlastně napravují, co samy zavinily. Každopádně na základě stejného principu vypukla ekonomická krize v roce 2008 a je nasnadě, že se banky dostanou do problémů i nyní. Ve Spojených státech zbankrotovaly už tři banky a bylo by naivní očekávat, že se problémy nedostanou do Evropy,“ varuje ekonomka.
Nejhorší situaci za poslední dny a týdny čelí velká švýcarská banka Credit Suisse, která na burze odepsala až 30 procent. „Tento bývalý symbol švýcarské spolehlivosti si o problémy koledoval už delší dobu, už v závěru roku 2022 došlo k runu na banku a kvůli nedůvěryhodnosti banky začali klienti vybírat velké množství peněz. V současné době se Credit Suisse snaží plnit plán restrukturalizace, což se ovšem dělá dost obtížně v okamžiku, kdy klienti začínají znovu banku opouštět. Credit Suisse by potřebovala obrovskou injekci nového kapitálu,“ má jasno Šichtařová.
Tuto injekci nakonec poskytla Švýcarská národní banka, jejíž půjčka v hodnotě miliardy dolarů situaci uklidnila, akcie Credit Suisse stouply o 30 procent a vyrovnaly tak ztrátu posledních dní a pozitivní efekt měla zpráva na celý evropský bankovní sektor.
Evropská centrální banka ovšem podle Šichtařové nadále čelí situaci, kdy se musí rozhodnout, zda sníží úrokovou sazbu a pomůže tak evropským bankám, čímž ale dočasně rezignuje na řešení vysoké inflace. „V případě, že se rozhodne bojovat s inflací, která překonává prognózy a zvýší úrokové sazby, bankám tím ještě víc utáhne smyčku. Ani jedno vlastně není dobré rozhodnutí a v obou případech banky budou mít další problémy,“ je přesvědčená Šichtařová, že problémy bank se budou stupňovat podobně jako v roce 2008 při poslední velké ekonomické krizi.
Ekonom Lukáš Kovanda mezitím na Twitteru informuje, že ve Spojených státech je před krachem další banka. „Bankovní panika se dnes vrací přes Atlantik. V USA je na odstřel banka First Republic. Její akcie padají před začátkem řádného burzovního obchodování o takřka 40 %. Čelí odlivu vkladů. Klienti jsou vylekáni pádem Silicon Valley Bank a i otřesem Credit Suisse,“ uvádí Kovanda, že Credit Suisse situaci zatím ustála, ale některé menší americké banky jsou nadále ve velkých problémech.
Bankovní panika se dnes vrací přes Atlantik. V USA je "na odstřel" banka First Republic. Její akcie padají před začátkem řádného burzovního obchodování o takřka 40 %. Čelí odlivu vkladů. Klienti jsou vylekáni pádem Silicon Valley Bank a i otřesem Credit Suisse. pic.twitter.com/lmWs3Z7NN0
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 16, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma