Zoran Milanovič byl po drtivém vítězství ve druhém kole zvolen chorvatským prezidentem. Muž, který se nijak netají svou náklonností k Rusku, málem zvítězil již v kole prvním. Kolo druhé pro něj znamenalo absolutní triumf. Získal téměř tři čtvrtiny odevzdaných hlasů. BBC tvrdí, že to byl tristní výsledek pro jeho oponenta Dragana Primoraca, který měl podporu vládní středopravé strany Chorvatský demokratický svaz (HDZ).
Má být Tomio Okamura vydán policii za plakát s černochem?Anketa
„Chorvatsko, děkuji,“ řekl Milanovič svým příznivcům v hlavním městě Záhřebu. „Toto je pro mě osobně velký den a toto vítězství vnímám jako uznání mé práce, jakýsi akt důvěry lidí ve mě,“ citoval prezidenta server katarské televize Al-Džazíra.
Staronový prezident také opakovaně kritizoval Západ, byť po vpádu Rusů na Ukrajinu krok ruského prezidenta Vladimira Putina taktéž kritizoval. Rovněž se zavázal, že nikdy neschválí vyslání chorvatských vojáků v rámci jakékoli mise NATO na Ukrajinu. Prezident v chorvatském politickém systému plní převážně ceremoniální roli, ale má vliv ve směřování zahraniční politiky země a v otázkách bezpečnosti. Prezident je také významným odpůrcem programu, v jehož rámci by chorvatští vojáci pomáhali cvičit ukrajinské jednotky v Německu.
Milanovičův protikandidát Primorac nazval Milanoviče „proruskou loutkou“.
Prezident se obratem bránil: „Obranou demokracie není říkat každému, kdo si nemyslí totéž co vy, že je ‚ruský hráč‘,“ řekl.
Na oplátku obvinil svého hlavního rivala Primoraca ze spolčení s „masovými vrahy“, s odkazem na spolupracovníky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a válku v Gaze.
BBC připomněla, že než se stal prezidentem, byl Milanovič v letech 2011 až 2016 předsedou chorvatské vlády a v letech 2007 až 2016 vedl středolevou Sociálně demokratickou stranu (SDP).
V loňském roce zasáhl prezident do parlamentních voleb oznámením, že bude kandidovat na premiéra, než soud označil tento krok za protiústavní. V reakci na to obvinil soudce, že šli na ruku „gangsterské klice“.
Úřadující prezident pravidelně obviňuje Plenkoviče a jeho konzervativní stranu HDZ ze systémové korupce a označuje premiéra za „vážnou hrozbu pro chorvatskou demokracii“.
Server katarské televize Al-Džazíra upozornil, že Milanovič se staví kriticky k NATO i k EU.
Pro svůj tvrdý styl komunikace s politickými oponenty je oblíbený a podle serveru katarské televize je někdy srovnáván s nově zvoleným prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem.
Chcete, aby ruští lední hokejisté startovali na olympiádě 2026?Anketa
Milanovič kritizoval Brusel jako „v mnoha ohledech autokratický a nereprezentativní“, řízený úředníky, kteří nejsou voleni.
Milanovič ve svém vítězném projevu slíbil, že bude dodržovat ústavu, ale varoval, že „těm, kdo si chtějí vše nahrabat pro sebe“, vyslali voliči vzkaz. Slíbil, že bude i nadále vykonávat pravomoci v oblasti vojenské a zahraniční politiky, které má prezidentský úřad, a uznal, že „to vyžaduje spolupráci“. Tuto část jeho projevu citoval server Politico.
Plenkovičovu středopravou stranu HDZ oslabila listopadová korupční kauza, do níž byl zapleten bývalý ministr zdravotnictví Vili Beros. Spor přivedl Plenkovičovu vládu do konfliktu s Úřadem evropského veřejného žalobce, který obvinil Záhřeb, že mu brání ve vyšetřování systémového problému.
Chorvatsko, kterému od roku 1991 dominuje Plenkovičův HDZ, mělo v listopadu třetí nejvyšší míru inflace v eurozóně a potýká se s velkým nedostatkem pracovních sil.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.