Ukrajincům se podařil speciální útok. Jedním ze svých dronů zasáhli špičkově vybavený nadzvukový bombardér Tupolev Tu-22 na letecké základně Solcy-2 jižně od Petrohradu. Podle britské veřejnoprávní stanice BBC dostupné snímky dokládají, že jde skutečně o tento typ výkonného stroje. Moskva uvedla, že dron byl zasažen palbou z ručních zbraní, ale podařilo se mu „poškodit“ letadlo. Ukrajina se k tomu nevyjádřila. Letoun Tu-22 dokáže letět rychlostí Mach 2, dvojnásobnou rychlostí zvuku a Rusko jej hojně využívá k útokům na města na Ukrajině.
„I když zničení jednoho letounu bude mít jen malý vliv na sílu současné šedesátičlenné flotily Moskvy, operace zdůrazňuje rostoucí schopnost Kyjeva zasahovat cíle hluboko uvnitř ruského území,“ doplnila k tématu BBC s tím, že letecká základna, kterou dokázali Ukrajinci ohrozit, leží stovky kilometrů od ukrajinských hranic.
Kyjev v posledních měsících vyslal do útoku na Moskvu desítky bezpilotních letounů.
V tomto čase neutuchajících útoků a protiútoků se papež František sešel s nejvyšším generálem Spojených států Markem A. Milleym, aby s ním debatoval o situaci na Ukrajině. Podle CNN setkání proběhlo ve Vatikánu. Generál Mark Milley byl podle mluvčího plukovníka Davea Butlera „poctěn“, že mohl s papežem hovořit. Setkání trvalo asi 30 minut a generál předal papeži jako dar kopii americké ústavy. CNN v této souvislosti upozornila, že Milley, který se se svými protějšky a dalšími hodnostáři běžně setkává ve formální uniformě, měl místo toho na sobě civilní oblek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.