Podstata podle Zaorálka je v tom, že vláda asi před dvěma roky jednala o tom, že Čína není jednoduchý partner, a tak vláda musí táhnout za jeden provaz. Na tomto jednání vlády bylo dohodnuto, že pokud se objeví nějaký problém, každý to projedná s ministrem zahraničí. Zároveň dostal Zaorálek mandát jednat s Čínou.
Tato dohoda prý fungovala bezvadně, kdykoliv nějaký problém vznikl. Ohledně dalajlámy postupoval příkladně Pavel Bělobrádek.
Ve středu na jednání vlády se chce Zaorálek k tomuto jednání vrátit. „Pokud existuje zápis, budu stát o to, aby se vytáhl,“ podotkl.
Později upřesnil, že výsledek jednání byl, že se nikdo oficiálně s dalajlámou na půdě ministerstva nesetká.
„Když s někým chcete uzavřít partnerské vztahy, musíte respektovat jeho postoj. Ve strategickém partnerství jsme se zavázali respektovat politiku jedné Číny,“ poznamenal ministr.
Připustil, že kdyby se Herman setkal s dalajlámou na Fóru 2000, z hlediska Číny by to nebylo ideální, ale nebylo by to porušením úzu. „Ustáli bychom to,“ řekl Zaorálek.
Tím, že jsme porušili závazek nesetkávat se s dalajlámou, nám prý hrozila ztráta tváře.
Krátce přišla řeč i na kauzu Brady. Zaorálek uvedl, že jej potěšilo, že se premiér rozhodl udělit Bradymu vyznamenání. „Obchodování s vyznamenáními je nepřijatelné,“ uvedl Zaorálek v této souvislosti. Jak dodal, tato kauza pro nás nebyla dobře „zahraničněpoliticky“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam