Další stopa v případu zavražděného slovenského novináře. A zase ta mafie

04.06.2018 19:48 | Zprávy

Slovenští novináři narazili v případu vraždy novináře Jána Kuciaka na další stopu, která zavání opět mafií. V příběhu se objevují lidé z mafiánských seznamů, které unikly na veřejnost před sedmi lety.

Další stopa v případu zavražděného slovenského novináře. A zase ta mafie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za lepší Česko a Slovensko v reakci na vraždu slovenského novináře Jana Kuciaka

Slovenská bezpečnostní agentura Bonul, která má blízko k ex-premiérovi Robertu Ficovi, vyhrává velké státní zakázky, a jméno jejíhož majitele Miroslava Bödöra dávají slovenští novináři do možné souvislosti se smrtí novináře Jána Kuciaka, si pronajímá prostory od firmy blízké podezřelé skupině – takzvaným Jakšíkovcům.

Jakšíkovci se před sedmi lety ocitli na seznamech údajných členů mafie na Slovensku. Archy obsahovaly mimo jiné jména a osobní údaje několika právníků, bývalých policistů nebo podnikatelů. V seznamech je více než tři sta osob. Archy byly rozděleny podle skupin údajně působících v podsvětí; v přehledu jsou vedle jmen uvedena i rodná čísla nebo adresy. Další dokumenty obsahují také fotografie osob, které jsou prý totožné s fotografiemi z občanských průkazů nebo cestovních pasů.

Server Aktuality.sk teď přišel s informací, že budovu na ulici Pri Dynamitke 11, ve které sídlí bratislavská pobočka Bonulu Miroslava Bödöra, vlastní akciová společnost LikoSpol. Působí v ní i Mário Bednárik a dva lidé z mafiánských seznamů: Ivan Pokorný a Ľudovít Šándor. Oba jsou spojováni s už zmíněnou skupinou Jakšíkovců. Pokorný figuroval ve společnosti Rebar s Liborem Jakšíkem, který stál několikrát před soudem, například v případě daňového dluhu za přes 800 tisíc eur nebo násilných trestných činů. Nakonec byl však obžaloby zproštěn.

Bratři Libor a Ivan Jakšík začínali jako policisté, Ivan Jakšík je podle slovenských médií na stránce Ústavu paměti národa evidován i jako bývalý příslušník StB.

Liboru Jakšíkovi patřila bratislavská restaurace Red Cafe. V minulosti získal za zvláštních okolností 93 procent akcií společnosti Minerál-Invod, která vlastnila pozemky, vrt a objekt plničky minerální vody Mitická. Následně měl nutit nového majitele společnosti Slovintegra Slavomíra Hatinu k mimosoudní dohodě.

Ivan Jakšík působil v soukromé bezpečnostní službě (SBS) A-Team, která chránila během volební noci v roce 2006 bratislavské sídlo strany Směr. V minulosti byl jedním ze spolumajitelů firmy i Michail Gabrieľan - podle starších mafiánských seznamů z roku 2005 taktéž člen skupiny Jakšíkovců. Společnost se později přejmenovala na Eagle Security, která vyhrála několik státních zakázek. Jakšíkovci měli v minulosti blízké vztahy s bossem bratislavského podsvětí Josefem Svobodou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

18:10 Okamura soptil: Ukrajinci bojují v pražských ulicích. Dezertéři. Lidé se bojí. A Fiala? Neuvěřitelná odpověď

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura dnes v Poslanecké sněmovně poukázal na tristní situaci na pražském …