Další stopa v případu zavražděného slovenského novináře. A zase ta mafie

04.06.2018 19:48 | Zprávy

Slovenští novináři narazili v případu vraždy novináře Jána Kuciaka na další stopu, která zavání opět mafií. V příběhu se objevují lidé z mafiánských seznamů, které unikly na veřejnost před sedmi lety.

Další stopa v případu zavražděného slovenského novináře. A zase ta mafie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za lepší Česko a Slovensko v reakci na vraždu slovenského novináře Jana Kuciaka

Slovenská bezpečnostní agentura Bonul, která má blízko k ex-premiérovi Robertu Ficovi, vyhrává velké státní zakázky, a jméno jejíhož majitele Miroslava Bödöra dávají slovenští novináři do možné souvislosti se smrtí novináře Jána Kuciaka, si pronajímá prostory od firmy blízké podezřelé skupině – takzvaným Jakšíkovcům.

Jakšíkovci se před sedmi lety ocitli na seznamech údajných členů mafie na Slovensku. Archy obsahovaly mimo jiné jména a osobní údaje několika právníků, bývalých policistů nebo podnikatelů. V seznamech je více než tři sta osob. Archy byly rozděleny podle skupin údajně působících v podsvětí; v přehledu jsou vedle jmen uvedena i rodná čísla nebo adresy. Další dokumenty obsahují také fotografie osob, které jsou prý totožné s fotografiemi z občanských průkazů nebo cestovních pasů.

Server Aktuality.sk teď přišel s informací, že budovu na ulici Pri Dynamitke 11, ve které sídlí bratislavská pobočka Bonulu Miroslava Bödöra, vlastní akciová společnost LikoSpol. Působí v ní i Mário Bednárik a dva lidé z mafiánských seznamů: Ivan Pokorný a Ľudovít Šándor. Oba jsou spojováni s už zmíněnou skupinou Jakšíkovců. Pokorný figuroval ve společnosti Rebar s Liborem Jakšíkem, který stál několikrát před soudem, například v případě daňového dluhu za přes 800 tisíc eur nebo násilných trestných činů. Nakonec byl však obžaloby zproštěn.

Bratři Libor a Ivan Jakšík začínali jako policisté, Ivan Jakšík je podle slovenských médií na stránce Ústavu paměti národa evidován i jako bývalý příslušník StB.

Liboru Jakšíkovi patřila bratislavská restaurace Red Cafe. V minulosti získal za zvláštních okolností 93 procent akcií společnosti Minerál-Invod, která vlastnila pozemky, vrt a objekt plničky minerální vody Mitická. Následně měl nutit nového majitele společnosti Slovintegra Slavomíra Hatinu k mimosoudní dohodě.

Ivan Jakšík působil v soukromé bezpečnostní službě (SBS) A-Team, která chránila během volební noci v roce 2006 bratislavské sídlo strany Směr. V minulosti byl jedním ze spolumajitelů firmy i Michail Gabrieľan - podle starších mafiánských seznamů z roku 2005 taktéž člen skupiny Jakšíkovců. Společnost se později přejmenovala na Eagle Security, která vyhrála několik státních zakázek. Jakšíkovci měli v minulosti blízké vztahy s bossem bratislavského podsvětí Josefem Svobodou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …