David Rath a ovoce ze zakázaného stromu. Máme dokument k největší politické kauze

27.12.2016 13:25 | Zprávy

Hrůza! Ten zlotřilý hejtman David Rath a parta jeho korupčníků už nebudou nikdy odsouzeni. Takhle dramaticky vypadaly po vynesení rozsudku Vrchního soudu v Praze téměř všechny reakce na to, že soud kauzu vrátil k nalézacímu soudu. Poté, co hysterie po vánočních svátcích poněkud opadla, je načase si přiblížit, co odvolací soud, a komu, vytkl.

David Rath a ovoce ze zakázaného stromu. Máme dokument k největší politické kauze
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath před soudní síní

Pro laiky je čtení v rozsudcích těžké, často nerozumějí tomu, co vlastně soudci ve svých verdiktech sdělují. V případě exhejtmana Davida Ratha tomu není jinak (rozsudek si lze přečíst zde, zde, zde). Vrchní soud, i když to ve svém rozsudku zcela explicitně nevypichuje, konstatoval, že v tažení proti „údajnému proradnému korupčníkovi“ vyšetřovatelé a státní zástupci, potažmo i soudci ústeckého soudu, porušili několikrát zákon. A to především při sepisování žádostí o odposlechy či prostorové odposlechy.

Získávání důkazů zákonným způsobem nemá být jakýmisi pomyslnými důtkami na vyšetřovatele, které by jim ztěžovalo odhalování korupce. Má naopak orgány činné v trestním řízení vázat k tomu, aby i u podezřelých lidí dodržovaly zákon a respektovaly základní lidská práva a svobody.

Vrchní státní zastupitelství, vedené Lenkou Bradáčovou, považuje podstatnou část rozhodnutí Vrchního soudu za „přepjatě formalistickou“, vyjadřuje s ním zásadní nesouhlas a chystá stížnost pro porušení zákona, podávanou obvykle ve prospěch odsouzených. Kritici rozhodnutí především tvrdí, že Vrchní soud konkrétně nevyjmenoval chyby v rozhodování o odposleších. On je ale přitom ve svém rozhodnutí jasně pojmenoval.

V odůvodnění žádosti o odposlech totiž musejí být uvedeny konkrétní skutkové okolnosti, které vydání tohoto příkazu odůvodňují – včetně doby jeho trvání, napsal Vrchní soud. „Dále zde musí být uveden účel odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a také vysvětleny důvody, proč nelze sledovaného účelu dosáhnout jinak, nebo proč by bylo jinak jeho dosažení podstatně ztížené, případně odůvodněna i délka doby trvání odposlechu a záznamu příslušného druhu telekomunikačního provozu,“ stojí v rozsudku těsně před pasáží, v níž senát vedený Pavlem Zelenkou rozebírá konkrétní pochybení, kvůli kterým dva rozsudky v kauze Rath zrušil.

V posuzovaných případech totiž podle Zelenkova senátu Okresní soud v Ústí nad Labem podle uvedených ustanovení důsledně nepostupoval. „Neboť konkrétní skutkové okolnosti, které vydání předmětných příkazů odůvodňují, respektive úvahy, zabývající se důvodností návrhů, v nich nejsou obsaženy. Přičemž nejsou odůvodněny ani doba trvání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, respektive okresní soud neuvedl, proč vydává příkazy na maximálně možnou dobu, pokud se omezil na pouhé konstatování, že doba odposlechu a záznamu byla stanovena v souladu s návrhem státního zástupce. Který však stejně jako policejní orgán konkrétní důvody navrhované délky trvání tohoto procesního úkonu neuvádí. A současně opomenul uvést skutečnosti, z nichž lze dovodit konkrétní úvahu či zjištění rozhodujícího soudce o důvodech nezbytnosti zásahu do soukromí dotčených jedinců, které je chráněno článkem 13 Listiny základních práv a svobod, včetně důvodů, proč nelze sledovaného účelu dosáhnout jinak,“ stojí v rozsudku. Polovina příkazů pak neobsahuje ani zmínku o tom, že je vedeno trestní řízení pro konkrétní trestný čin, jakožto obligatorní podmínky pro možnost vydání příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu. „Okresní soud ve všech případech toliko zcela nekriticky převzal názor státního zástupce z podaných návrhů (jak je zřejmé z fakticky doslovného zkopírování návrhů státního zástupce vždy jen s doplněním příslušných návětí tak, aby bylo zřejmé, že jde o rozhodnutí soudu), které však též obsahovaly jen popis skutkových okolností a obecné konstatování, že prostřednictvím odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu lze zjistit skutečnosti významné pro trestní řízení včetně poukazu na vzájemnou znalost podezřelých a jejich maximální snahu o utajení, což je však všeobecně použitelný argument u jakékoli skupinové a byť jen minimálně dopředu promyšlené trestné činnosti,“ drtí rozsudek takzvané přípravné řízení v kauze Rath.

Soud rezignoval na rozhodovací činnost

Vrchní soud konkrétně rozebírá příkaz z 11. listopadu roku 2011. V něm okresní soud obecně konstatuje důvodný předpoklad, že prostřednictvím telefonické komunikace budou dojednány detaily páchané trestné činnosti, možné telefonické instrukce, případně mohou být zjištěny další osoby na trestné činnosti se podílející. „Jako důvod, proč nelze sledovaného účelu dosáhnout jinak, nebo by jeho dosažení bylo podstatně ztížené, okresní soud uvádí, že se jedná o úzký okruh pachatelů, kteří se osobně znají a mají možnost společně jednat na místech veřejnosti nepřístupných,“ konstatuje odvolací soud. V příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu z 23. listopadu okresní soud uvádí de facto totožné skutečnosti, navíc zmiňuje konkrétní termín, kdy má dojít k odevzdání konečné podoby projektu. V rámci hodnocení nutnosti použít tento operativně pátrací prostředek zmiňuje, že jde o úzký okruh pachatelů, kteří se osobně znají, a jednají přes prostředníky, jako jsou Kateřina a Petr Kottovi.

V případě příkazu k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu z 6. ledna 2012 soud uvádí, že bylo zjištěno další telefonní číslo Petra Kotta, již byl vydán příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a je důvodný předpoklad, že i skrze toto číslo budou dojednávány detaily páchané trestné činnosti. Podle soudu nelze sledovaného účelu dosáhnout bez odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu proto, že podezřelí jsou si vědomi nezákonnosti, nebezpečí odhalení a zadokumentování jejich trestné činnosti policejním orgánem, jde o úzký okruh osob jednajících na místech veřejnosti nepřístupných a jde o podezření ze zvlášť závažného zločinu.

Pokud jde o příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu z 23. listopadu 2011, ústecký soud uvádí, že je důvodný předpoklad, že e-mailem Petra Kotta budou zasílány informace k páchané trestné činnosti, zejména v otázce položkového rozpočtu zadavatele a nabídek společnosti Konstruktiva Branko a dalších uchazečů o zakázku, tedy informace k dokonání trestné činnosti. Dále je v příkazu opět poukaz na úzký okruh pachatelů, kteří se osobně znají nebo jednají přes prostředníky.

Obdobně je odůvodněn i příkaz k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu z 20. února 2012 a z 26. března. V obou je poukazováno na nutnost zadokumentovat obsah elektronické komunikace mezi manžely Kottovými, Lucií Novanskou, Ivanou Salačovou, Pavlem Drážďanským a Tomášem Mladým a dalšími osobami z Konstruktiva Branko, resp. mezi Ivanou Salačovou, Petrem Kottem a lidmi ze společnosti Erinyes s tím, že prostřednictvím e-mailu lze předpokládat dojednání detailů páchané trestné činnosti a zasílání dokumentů v elektronické podobě. Současně příkazy zmiňují vědomost podezřelých o nezákonnosti jejich jednání a maximální míru jejich snahy o utajení.

„Z uvedeného vyplývá, že ve všech posuzovaných případech při vydávání příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu okresní soud fakticky rezignoval na svou rozhodovací činnost, to jest posouzení materiálních podmínek pro nařízení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, což musí být patrné v odůvodnění příkazu, aby byl zcela zřejmý ústavně souladný postup soudu,“ stojí v rozsudku odvolacího soudu.

Problém je ale i se sledováním podezřelých. V konkrétním případě požádal soud o povolení sledování osob a věcí státní zástupce na základě podnětu policejního orgánu, a to jednak kanceláře Kateřiny Kottové, dále rodinného domu užívaného manžely Kottovými, kanceláře a zasedací místnosti ROP a také kanceláře hejtmana Davida Ratha. „Souhrnně je třeba konstatovat, že uvedené žádosti, respektive podněty k nim obsahovaly pouze obecná tvrzení o tom, že jde o závažnou špatně se odhalující trestnou činnost a že budou použity technické prostředky a zasahováno do obydlí dotčených osob, aniž by byly uvedeny konkrétní důvody, proč nelze získat kýžené informace jiným způsobem, například výslechem svědků, a podobně,“ pokračuje rozsudek a rozebírá další pochybení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…