„Rozsudek byl doručen na soud 28. září a už 1. října mi výzvu přinesla skupina policistů v civilu,“ uvedl Rath. Podle něj je nestandardní, že mu soudce Robert Pacovský neposlal dokument poštou. Také pětidenní lhůtu na nástup považuje bývalý politik za velmi krátkou. Předseda senátu Pacovský se prý Rathovi mstí a současný postup má podle něj potvrzovat to, že je soud podjatý.
Mluvčí krajského soudu však upozornila, že pětidenní lhůtu pro nástup do výkonu trestu odnětí svobody určuje soud ve všech případech. „Nejde tedy o nijak neobvyklý postup,“ sdělila Černá. Určení způsobu doručování je pak na rozhodnutí předsedy senátu. Podle Černé chtěl soud výzvy odsouzeným doručit v úterý při hlavním líčení v takzvané druhé větvi Rathovy kauzy. „Protože ale tito využili svého práva se k hlavnímu líčení nedostavit, nebyl tento postup možný,“ vysvětlila Černá. Doručení výzvy policií pak bylo podle mluvčí zcela v souladu s trestním řádem.
Za nezvyklé považuje někdejší hejtman i to, že Nejvyšší soud doposud nerozhodl o jeho stížnosti na podjatost senátu pražského vrchního soudu, který pravomocný verdikt nad Rathem v červnu vynesl. Kromě vězení mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Bývalý politik po vynesení rozsudku řekl, že sedmileté vězení považuje za nepřiměřeně tvrdé a exemplární. Vrchní soud podle něj podlehl tlaku veřejnosti a politiků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak