Senátní výbor pro zpravodajské služby, vedený republikány, schválil její nominaci těsným poměrem 9:8 podle stranických linií, což Gabbardové umožňuje postoupit k plnému hlasování o jejím jmenování. Přestože její nominace byla původně kontroverzní kvůli skeptickým postojům obou politických stran a napjatému slyšení, nakonec někteří kritičtí senátoři změnili názor, píše The Washintgon Post.
Během slyšení Gabbardová vyjádřila vděčnost prezidentu Trumpovi za jeho důvěru v její nominaci na post ředitelky Národního zpravodajství a shrnula dle jejího mínění doposud neadekvátní směřování amerických tajných služeb.
„Příliš dlouho vedly chybující, nevyhovující nebo zneužívané zpravodajské služby k nákladným selháním a podkopávání naší národní bezpečnosti a bohem daných svobod zakotvených v ústavě,“ uvedla bývalá Demokratka Gabbardová.
Zaslouží si Miroslava Němcová solidaritu kvůli útokům Dmitrije Medveděva na její osobu?Anketa
Poukázala také na politizaci zpravodajství proti Trumpovi, které bylo zneužito k jeho diskreditaci. „Američané si Donalda Trumpa zvolili za svého prezidenta ne jednou, ale hned dvakrát, přesto byly zpravodajské služby FBI zpolitizovány jeho odpůrci, aby podkopaly jeho prezidentství a lživě ho vykreslily jako Putinovu loutku,“ řekla Gabbardová.
Během slyšení pak Gabbardová zmínila několik pochybení a kontroverzních kroků americké tajné služby. Hovořila o zneužití zákona o dohledu nad zahraničním zpravodajstvím (Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA) pro odposlechy Cartera Page, bývalého poradce Trumpovy kampaně. „Hlava I. FISA byla nezákonně použita k získání povolení ke špehování Trumpova poradce Cartera Page za použití falešného spisu financovaného Clintonovou kampaní jako jejich takzvaného důkazu,“ připomněla Gabbardová, že ministerstvo spravedlnosti pak v lednu 2020 přiznalo, že v alespoň dvou ze čtyř žádostí o odposlech Page nemělo „pravděpodobný důvod domnívat se, že Page jednal jako agent“ Ruska.
Dále Gabbardová zmínila i kontroverze okolo laptopu syna bývalého amerického prezidenta Joe Bidena, Huntera, které vypukly, když vlastník počítačového servisu v Delaware tvrdil, že se na laptopu nacházejí kompromitující materiály, které patřily Hunteru Bidenovi. E-maily v notebooku údajně měly ukazovat na korupci ze strany Joea Bidena, tehdy demokratického kandidáta na prezidenta. Laptop byl předán FBI, ale nebyla učiněna žádná veřejná prohlášení o autentičnosti laptopu ani o tom, komu patří. Těsně před prezidentskými volbami v roce 2020 někteří bývalí představitelé zpravodajských služeb podepsali dopis, který tvrdil, že informace z laptopu mohou být ruskou dezinformační kampaní.
Dopis podepsal i James Clapper, bývalý ředitel amerických zpravodajských služeb. Pro server Fox News pak uvedl, že svého podpisu nelituje. Podle Gabbardové navíc Clapper už v roce 2013 lhal a popíral existenci programů, které umožňovaly masový sběr telefonních a internetových záznamů milionů Američanů. „Přesto nebyl nikdy pohnán k odpovědnosti," podotkla Gabbardová.
Dále Gabbardová zmínila i svou osobní negativní zkušenost s tajnými službami. „Osobně jsem byla pouhých 24 hodin poté, co jsem kritizovala Kamalu Harrisovou a její nominaci pro kandidaturu na prezidentku, zařazena na tajný seznam sledovaných osob pro domácí terorismus zvaný Quiet Skies,“ uvedla Gabbardová.
Podobných příkladů by však podle Gabbardové šlo uvést mnohem více. „Znovuzvolení prezidenta Trumpa je jasným mandátem amerického lidu, aby se tento cyklus selhání a vládního zneužívání a politizace zpravodajské komunity přerušil a začala se obnovovat důvěra v ty, kteří byli pověřeni kritickým úkolem zajistit bezpečnost našeho národa.“
V závěru projevu Gabbardová uvedla, že je připravená spolupracovat na řešení těchto problémů a pracovat na obnově důvěry ve veřejné instituce.
Za tento projev před senátním výborem Gabbardovou na platformě X pochválil i Elon Musk. „Krásně řečeno,“ napsal a sdílel krátký úryvek z jejího vystoupení.
???? Beautifully said by @TulsiGabbard ????
— Elon Musk (@elonmusk) February 4, 2025
pic.twitter.com/ieHmOxwkg0
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.