Princip nepodmíněného základního příjmu představil na tiskové konferenci a semináři Pražské školy alternativ filozof a sociální vědec Marek Hrubec. Ten vysvětlil, že současná systémová krize ukazuje, že zajištění základních sociálních potřeb lidí vyžaduje nové nástroje. "NZP pro každého občana by mohl pomoci odstranit chudobu a nedůstojný život nezaměstnaných, špatně placených pracovníků, bezdomovců, ale také rodičů na mateřské a rodičovské či lidí pracujících v organizacích občanské společnosti," tvrdí.
Sociální složka lidských práv
A NZP není pouhou utopií, v současné době je prý zaveden v jednom ze státu USA, na Aljašce, kde se financuje z daní firem těžících nerostné suroviny. NZP má být všeobecný, dostatečně vysoký a nepodmíněný, neboť má být považován za naplnění sociální složky lidských práv, o čemž hovoří levice. Jako hlavní zdroj by u nás mohlo podle Hrubce posloužit progresivní zdanění.
"Nemůžeme říci, že by takový limit u nás neexistoval. Jde o uznanou dávku životního minima, v horší konstelaci existenčního minima," uvedl pro Haló noviny stínový ministr práce a sociálních věcí za KSČM Miroslav Opálka, který diskusi o NZP vítá. Připouští ale, že by jeho zavedení vyžadovalo vysokou míru solidarity.
Cílem Iniciativy evropských občanů za nepodmíněný základní příjem je shromáždění podpisů na peticích a projednávání NZP v Evropské komisi a na veřejném slyšení europarlamentu. Do ledna 2014 je nutno nejméně v sedmi zemích EU získat milion podpisů, v ČR aspoň 16 500, dodávají Haló noviny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr