Městys Holany na Českolipsku má přes pět set obyvatel a jeho dnešní generace si už jen těžko dovedou představit, že právě tady se konala vůbec největší česko-německá demonstrace proti fašismu a válce. Na den před osmdesáti lety, 28. srpna 1938, tu pod názvem Slavnost sbratření hovořil i poslanec Komunistické strany Československa (KSČ) Bohumír Šmeral. Pouhý měsíc před mnichovským diktátem se jí zúčastnilo i na sedm tisíc Němců. Levicové síly regionu si akci připomínají rok co rok a letos, u příležitosti kulatého jubilea, u toho nechtěly chybět ani ParlamentníListy.cz.
Vzkaz Merkelové
Ostatně Holany se za osm dekád výrazně změnily. Oficiálním důvodem shromáždění 28. srpna 1938 bylo odhalení základního kamene dětské ozdravovny dělnického družstva Včela pro české a německé děti ze sociálně slabých rodin. Následně tamní henleinovci základní kámen odvalili do pole, kde přečkal celou válku. Dům ozdravovny sice v obci stojí, ale je prázdný. Komunisté k němu nyní přinesli pod různými vlajkami květiny. Za bývalého režimu v obci vyrostl kulturák, kde uspořádali účastníci akce debatu.
"Léta o jakémsi vyhnání Němců z pohraničí, které údajně nemělo morální ani politické oprávnění, žvanili jen lídři Sudetoněmeckého landsmanšaftu. Tedy organizace, kterou založili lidé posedlí velmi zavilým revanšem vůči naší zemi. Před pár týdny se ale dokonce podobně nechala slyšet spolková kancléřka Angela Merkelová," sdělil jeden z výrazných představitelů Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Josef Skála. Právě on s kolegy uspořádal na to konto mítink před velvyslanectvím Spolkové republiky Německo, kde proti prohlášení Merkelové ostře protestovali.
Josef Skála a Jelena Vičanová.
"Velvyslanci Spolkové republiky Německo jsme předali osobní dopis paní Merkelové. Žádá ji, aby si podobná slova napříště odpustila, protože jimi vážně poškozuje vzájemné vztahy obou zemí a národů. A vybízí ji, aby se raději zasadila o přijetí zákona, trestajícího ´sudeťáckou lež´, zaměňující viníky a oběti, stejně jako je v Německu už teď trestná takzvaná osvětimská lež. Pak paní kancléřce budeme rádi tleskat i my, Češi. A vybízí ji, aby se postavila čelem i k otázce reparací za obrovské škody, způsobené naší zemi německou fašistickou okupací. Pro Německo to bude tím snazší, že je znovu bohatou zemí a bohatne i z práce českých mozků a rukou," dodal s tím, že by Německo mělo reparace konečně začít platit.
Krvaví komunisté?
Skála v zaplněném sále zdůraznil i potřebu rozhodně se postavit prolhané démonizaci Ruska, která se začíná podobat lhaní na podporu Hitlerova „Drang nach Osten“. Právě dnešní „strana války“ podle něj stojí za touto kampaní. A každého, kdo se jí postaví na odpor, cejchuje jako „agenta Moskvy“ podobně jako tehdy Edvarda Beneše a další české vlastence. Proto je Skála, jak uvedl dále, připraven iniciovat vznik občanského sdružení na co možná široké názorové i profesionální bázi, která se těm, kdo by si rádi monopolizovali patent na historickou „paměť“ a přitom jen lžou a urážejí, postaví nespornou argumentací a slovy autentických svědků. Třeba pod názvem „Paměť a svědomí“, aby ten zásadní rozdíl vynikl už v něm. Podle něj je to tím důležitější, že právě dějiny XX. století – a dvojnásob kořeny, průběh a výsledky druhé světové války – jsou jedním z klíčových i nejvyhrocenějších bojišť dnešní politiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský