Dělit se o byt, konto a auto s těmi méně úspěšnými? Štěpán Kotrba a Josef Skála řešili skomírání levice a „šméčka“ kapitalismu

15.07.2020 19:23 | Zprávy

Hluboké otázky o uspořádání ekonomiky i levice řešili analytik Štěpán Kotrba a komunista Josef Skála na kanálu Petra Bureše. Kotrba uvedl, že teď je situace na levici špatná, protože lidé mají mnohem více co ztratit a na "kapitalismus se sociálními prvky" už si zvykli. A pak se zeptal Skály, zda by dal byt do majetku strany nebo do družstevního vlastnictví.

Dělit se o byt, konto a auto s těmi méně úspěšnými? Štěpán Kotrba a Josef Skála řešili skomírání levice a „šméčka“ kapitalismu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komunista Josef Skála a analytik Štěpán Kotrba

Skála nejdříve konstatoval, že radikální levici se v Česku nedaří a Kotrba dodal, že pokud bude levice radikální, tak se jí dařit ani nebude, protože většina české společnosti radikální být nechce. Doplnil, že Češi si zvykli politiku konzumovat, ale ne ji vytvářet. „Máme rádi, když se o nás politika stará, máme rádi tu péči, ale už nemáme moc rádi přispívat k tomu vlastním přičiněním,“ mínil analytik. Dodal, že levice také skomírá, protože není poptávka po beztřídní společnosti a takový altruismus, aby se někdo dělil o byt, auto či konto s těmi méně úspěšnými, méně inteligentními a méně pracovitými, v Česku není. Otázku, zda by přepsal svůj byt do družstva nebo na účet strany, obdržel od Kotrby pak i Skála. „Štěpáne, to vždycky je možné...“ začal Skála, ale Kotrba se bujaře rozchechtal. A dodal, že na to Skála nemusí skutečně odpovídat. Dle Kotrby právě tam spočívá psychologický počátek vztahu k levicovým idejím: „Ony se strašně dobře poslouchají, ale hůř se pro ně pracuje.“

Dále uvedl i změnu poměrů, tedy že když jediné, co je možné ztratit, jsou okovy, tak je rozhodování jednoduché. Ale pokud jde o sdílení majetku, tak si raději každý rozhoduje sám o svém. Kotrba také prohlásil, že lidem začal vyhovovat kapitalismus se sociálními rysy a podotkl, že v Česku není kapitalismus, jaký si přál Václav Klaus nebo Vlastimil Tlustý.

Co se týče ekonomické krize, Skála uvedl, že se k němu dostávají indicie, že světové automobilky zřídí podobnou dohodu jako OPEC o tom, kolik je možné vyrobit aut. A že v Evropě by zůstaly jen 4 automobilky, jedna francouzská a tři německé. A Kotrba dodal, že automobilek by mohlo být ještě méně, pokud by se nevytvářely zbytečné zmetky. „Já tady vidím kurvítka za každým rohem, v každém výrobku, já tady vidím řízenou životnost výrobků, které by mohly sloužit 10-15 let,“ pravil Kotrba s tím, že nevidí cestu vpřed výrobou mnoha aut, ale výrobou vozů, které něco vydrží a vydrží dlouho. A nejedná se dle něho jen o auta, ale také o domácí spotřebiče, počítače či software. „My podléháme dojmu, že musíme mít každý rok nový telefon. Nemusíme. My si vystačíme s těmi funkcemi, které mají ty dnešní, dalších deset let,“ tvrdil. Doplnil, že jeho dědeček dělal v Baťově závodu a vyráběl boty, které vydržely 20 až 30 let. Je podle něho smutné, že se tohoto tématu nechtějí zhostit strany, které mají „internacionálu“ a někdy i vládnou Evropské unii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

22:58 Češi málo podporují Ukrajinu. Černochová rázně: Více výchovy. V rodinách, ve školách

K situaci na Ukrajině a jejímu vývoji v roce 2025 promluvili v celodenním publicistickém streamu, kt…