Dělnická třída dostala od EU klacek, raduje se student. Ale použije ho?

30.03.2024 14:35 | Monitoring

Student politologie a mezinárodních vztahů Vojtěch Augste se na webu a2larm.cz zaměřil na fakt, že Evropská unie se snaží posílit roli odborů. Směrnice o přiměřené minimální mzdě jde podle něj správným směrem a může pomoci, aby v ČR byla „emancipovaná a organizovaná dělnická třída“.

Dělnická třída dostala od EU klacek, raduje se student. Ale použije ho?
Foto: repro Nedeljnik
Popisek: Otrocká práce u pásu v Galantě

Novou směrnici o přiměřené minimální mzdě přijal Evropský parlament v říjnu roku 2022. „Směrnice se zabývá dvěma tématy; úpravou výšky minimálních mezd napříč unií a podporou kolektivního vyjednávání a účasti v odborech obecně. Rozhodně se jedná o krok správným směrem pro zlepšení podmínek pracující třídy, zejména pak co se týče posílení odborových organizací. Je ale důležité si uvědomit, že všechny problémy pracujících se kvůli jedné legislativní změně nerozplynou, na to by nestačily ani desítky takových změn, jelikož se prakticky vůbec nezabývají příčinami, ale jenom symptomy upadajícího systému. Celá situace je tak hořko-sladká, jak už tomu bývá zvykem," poznamenává Augste.

Směrnice podle Augsteho udává povinnost všem členským státům, ve kterých je kolektivními smlouvami chráněno méně než 70 procent zaměstnanců, vypracovat akční plán na podporu kolektivního vyjednávání a zároveň musí stanovit rámec pro vytvoření příznivých podmínek pro kolektivní vyjednávání.

„Posílené odbory skrze lepší podmínky pro kolektivní vyjednávání pochopitelně budou schopné jednodušeji přitahovat nové členy. Větší účast v odborech může znamenat mnohem větší schopnost nejen vyjednávat, ale zároveň se politicky angažovat. V USA, kde dělnické hnutí zažívá jakousi renesanci, od své vlády například vyžaduje explicitní podporu příměří v pásmu Gazy," dodal Augste s tím, že odbory by v tomto měly vidět ohromnou příležitost, jak mnohonásobně zvýšit svou relevanci a následně vyžadovat mnohem lepší podmínky nejen ze strany zaměstnavatelů, ale také ze strany legislativy, která od pádu socialismu pod vlivem neoliberalismu a kapitalismu systematicky rozebírá sociální stát, což je koneckonců jedna z vestavěných tendencí, které v kapitalismu můžeme identifikovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanda Efnerová

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

,,Evropa musí zůstat jednotná"

Fakt myslíte, že je Evropa nyní jednotná? A dokážete si představit, jak by v praxi vypadalo, kdyby byla třeba válka? Vždyť než by se politici v Evropě dohodli, už by bylo pozdě. A i když si o Trumpovi myslím své, není chyba Evropy, že dosud v otázce bezpečnosti spoléhala na USA neměla už dávno řešit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čistky? Rakušan pod palbou. Odešel vlivný muž

21:49 Čistky? Rakušan pod palbou. Odešel vlivný muž

Z české civilní rozvědky odcházejí klíčoví lidé – mezi nimi i dlouholetý náměstek Jiří Vondrášek, po…