Jan Payne připomíná možnosti kroužkování ve volbách – měly by podle něj být rozšířeny nejen v tom, kolika kandidátům můžeme pomoci, ale také o pravomoci některé posunout dolů.
Přerozdělování, volby i vzdělání
Pak je tu přerozdělování. „Zde se nabízí poměrně jednoduché východisko: zavedení asignací tam, kde to jen jde. Totiž: proč by měli politici rozhodovat o tom, kolik peněz z rozpočtu půjde na vrcholový sport a kolik na tělocvičny pro děti? Ať o tom rozhodnou občané samotní,“ píše autor.
Dále jmenuje Payne volební právo pro děti, které by měli jejich rodiče a hlavní důraz klade na rozdělení moci. Nejen že by Payne změnil možnosti moci zákonodárné, výkonné i soudní, ale v některých vážných případech by zavedl porotu. Velkým problémem demokracie jsou podle něj státní zástupci.
A posledním Paynovým návrhem je změna vzdělání. Je prý čas odklonit se od biflování a přejít k myšlení. „Vychovat člověka k tomu, aby začal myslet důsledně kriticky vyžaduje hodně dlouhou dobu a hlavně úsilí učitelů. Učitele takto připravené ovšem nemáme, takže doufat v brzkou nápravu je téměř vyloučené. Nicméně bez takovéto proměny společnosti žádnou pořádnou demokracii nikdy mít nebudeme,“ napsal Payne.
Čtěte:
Projev Václava Klause k výročí 28. října:
Prezident Klaus: Žijeme v době velebení globálna a zapomínáme na minulost
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh