Jednadvacet českých center na třech kontinentech podle svých zřizovatelů plní mezeru v možném vzdělání cizinců. Mělo by se jednat o propagaci naší republiky. ParlamentníListy.cz navštívily oficiální stránky všech Českých domů, od Bratislavy po New York. Na některých z nich informace o skonu Václava Havla překvapivě chyběly.
Mezi takovými "propagačními centry" je například Moskva nebo taky americký New York. Situace druhého jmenovaného je o to absurdnější, že právě řada amerických politiků kondolovala k Havlovu úmrtí jako první.
"Bude to tam asi dodáno. Zodpovědná je za to pravděpodobně centrála v Praze,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Vladimíra Siller z českého centra v New Yorku.
My za nic nemůžeme
Zřizovatel Českých domů, tedy Ministerstvo zahraničních věcí, ústy svého mluvčího Víta Koláře ParlamentníListy.cz informovalo slovy: "My sice vytváříme rozpočet pro Česká centra, ale oni jsou samostatný subjekt," odmítl zoufalé chyby některých center Kolář.
Redakce se proto obrátila právě na českou centrálu. Ovšem marně. K zastižení nebyl ředitel Michael W. Pospíšil. Po dvou hodinách s omluvou se nakonec ozvala vedoucí oddělení komunikace Monika Koblerová. „Kolegové z center po celém světě se už připravovali na praktické události, které budou následovat zajišťování pietních akcí, příprava dokumentů o Václavu Havlovi atp. a zapomněli ve spěchu uvést zprávu o exprezidentově smrti,“ sdělila redakci Koblerová. Provoz Českých center přijde ročně na 80 milionů korun.
V Blave vzorní
"My jsme to prostě udělali, žádný pokyn nám nepřišel. Jednali jsme rozumem a citem, jelikož jsme pana prezidenta měli moc rádi. Dnes tu byl opravdový ruch a komunikace mezi jednotlivými centry byla opravdu čilá, zařizovala se autorská práva a vysílání dokumentů o Václavu Havlovi. Nevím, čím to je, že některá centra tuto informaci na svých stránkách neuvedla,“ sdělila redakci ředitelka českého centra v Bratislavě Jana Buriánová. Právě Slovensko věnovalo na svém webu Havlovu úmrtí nemalý prostor.
Mezi dalšími centry, která na smrt exprezidenta nezapomenula, byla ta v Bruselu, Sofii, Paříži, Milánu, Budapešti, Berlíně, Düsseldorfu, Mnichově, Vídni, Haagu, Varšavě a Kyjevě. Nulový přístup k informacím naopak nabídnul New York, Londýn, Moskva, Tokio, Tel Aviv a Stockholm.
Žádnou zmínku o smrti Václava Havla neměla taktéž sama pražská centrála.
- Česká centra prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli a aktivně podporují vnímání ČR ve světě jako moderní a kreativní země s bohatou kulturní tradicí.
- Jsou příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR zřízenou pro propagaci České republiky v zahraničí.
- Jsou členem Evropského sdružení národních kulturních institutů EUNIC.
- Jejich síť představuje 21 Českých center v zahraničí na 3 kontinentech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový, Pavel Kozdera