Ivo Strejček na webu Institutu Václava Klause tvrdí, že na západě Čech v Tachově, kde žije asi 11 tisíc lidí, přibylo tolik cizinců, že to začíná vyvolávat problémy v běžných životech lidí. Cizinci tvoří asi třetinu zdejší populace. 1700 osob z toho jsou Ukrajinci.
„Takový podíl cizinců v tak malém městě nevytváří pouze jazykový problém (jak si navzájem rozumí lidé, z nichž jedna třetina nemluví místním jazykem?), ale nutně nás vybízí k hledání odpovědí na otázky, co se děje v mateřských a základních školách, jak se změnila dostupnost zdravotní a sociální péče či zda a jak se mění pocity bezpečí mezi místními či míra kriminality,“ napsal Strejček hned v úvodu své glosy s tím, že příklad Tachova má být varováním pro ostatní města.
Neblahá situace podle něj panuje i na některých základních školách v Praze, kde Ukrajinci tvoří až třetinu žáků. Část z těchto dětí se jakž tak naučila česky, ale část z nich česky neumí a ani se nehodlá češtinu naučit. Výuka jim tak dělá problémy, a tak některé z těchto dětí do školy raději vůbec nechodí.
„Cizinci nerozuměli česky, a české děti se proto ve výuce nikam neposouvaly. Řešili jsme to tři roky, nakonec náš syn musel změnit školu,“ popsala problém jedna z českých maminek.
A podobných případů spíše přibývá. A tím se posiluje trend k oddělování české a ukrajinské komunity. V českém státě se tak ustavují dvě paralelní společnosti. Tak to vidí Strejček, podle nějž jde o neblahý jev, který trápí nejen např. Francii. Strejček se snaží ukázat, že jde o současnou realitu v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák