„Adolescenty bude zcela jistě nutné a vhodné očkovat. Jde o skupinu populace, která má nejvyšší počty sociálních kontaktů,“ reagoval Šebo na zprávu společnosti Pfizer, která testovala svoji vakcínu na dětech ve věku od 12 do 15 let a výsledky jsou podle ní úspěšné – očkovací látka je dle výrobce pro tuto věkovou kategorii bezpečná a účinná.
Připomíná, že právě děti jsou významným šiřitelem koronavirové infekce. „Pubescenti nebývají po infekci koronavirem nějak zvlášť nemocní a nepatří do ohrožené skupiny, mohou se však výrazně podílet na šíření viru v populaci, být nebezpeční seniorům a hlavně se mohou stát ‚chodícími selekčními stanicemi‘ pro vývoj nových variant. Což by mohlo být rizikové pro nás ostatní,“ upozorňuje.
Pokud jde o reakci na očkování u 12 až 15 let starého organismu, který již má zralý imunitní systém – byť zmítaný hormony – měla by podle jeho slov být hodně podobná reakci dospělého. Vše bylo klinicky testované.
Celý rozhovor ZDE
Složení dnes používaných vakcín není podle něj potřeba pro děti nijak měnit. „Mladiství od 16 let v principu dostávají vakcíny pro dospělé a není nutné je nijak zvlášť upravovat, což platí obecně pro veškeré očkovací látky. Domnívám se, že ani vakcíny proti covidu nebude potřeba upravovat pro použití u dětí,“ uvedl, že objem ani množství látky ve vakcíně nejsou nijak zbytečně velké.
Vakcíny by se upravovaly jen tehdy, pokud by se v klinické studii ukázaly reakce na očkování jako příliš silné. „Ale myslím, že to bude spíš naopak, neboť dětský imunitní systém odpovídá na očkování zpravidla méně prudce než dospělý,“ dodává.
V budounu by byl tedy pro to, aby se školáci proti covidu naočkovali. „Dává to smysl. Bude-li dostatek vakcín, tak je rozumné a správné školáky proočkovat. Jde o početně velkou populační skupinu, školáci mají intenzivní společenské kontakty, chodí na kroužky, potkávají se ve škole a podobně. Bude nezbytné, aby se naočkovali,“ uzavřel s tím, že se pak ani nebudou muset školy pořád dokola zavírat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab