Možnost, že by se v roli ministra soustředil pouze na boj proti korupci, důrazně odmítl. „Uvědomuji si, jak jsou agendy na vnitru široké, nikdy jsem tento rezort nezužoval,“ uvedl. Role ministra podle jeho názoru spočívá ve stanovení priorit a obklopení se odborníky, kteří mu v jeho snažení budou pomáhat.
Jeho výhodou je navíc dle jeho slov i skutečnost, že není vázaný s žádnými skupinami, a tak se nemůže stát, že by skončil jako loutka v cizích rukou. Vše ale závisí na koaličním vyjednávání, které, jak očekává, bude ještě velmi složité, neboť do něj strany vstupují s velmi odlišnými přístupy a argumenty. Přesto doufá, že do Vánoc se celá situace vykrystalizuje natolik, aby bylo jasné, zda nová vláda z podzimních voleb vzejde, či nikoli.
Lustrační zákon by mohl být zneužíván jako klacek
V případě, že by nakonec vládla například ČSSD s podporou KSČM nebo hnutí Úsvit, zřejmě by prý uvažoval opačně a křeslo ministra by nepřijal.
V této souvislosti i kritizuje odjezd šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka na 12 dní na pracovní stáž do Spojených států. „Odjíždět na dovolenou v této době mi přijde zvláštní, teď by měla jednání vrcholit. I lidovci si musejí uvědomit svoji zodpovědnost,“ míní Ondráčka.
Povolební debaty doprovází i návrh komunistů na zrušení lustračního zákona. Podle Ondráčky po 23 letech demokracie uzrál čas na diskuzi, zda je tento zákon ještě nezbytně nutný. „Z mé zkušenosti lidé, kteří se po revoluci dostali do tzv. šedé zóny, představují mnohem větší riziko pro stát než ti, kteří se v dobách socialismu angažovali u Státní bezpečnosti,“ myslí si. Lustrační zákon tak v dnešní době může být prý zneužíván jako klacek, kterým se bijí ostatní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem