Český diplomat a voják Baloun sehrál v rámci české mise v Afghánistánu v úspěšné evakuaci z afghánského hlavního města jednu z klíčových postav. Pouhý týden před odjezdem Balounovi prý Američané oznámili, že snižují zabezpečení Kábulu. „Dostali jsme urgentní zprávu, že ještě v ten den ostraha opustí bezpečnostní bránu asi dvacet metrů od české ambasády,“ popisuje.
Baloun zaštiťoval operaci z vyšších míst, Poul měl jako šéf ostrahy ambasády zajistit situaci v terénu, která začínala být každým okamžikem nebezpečnější. Jako hlavní moment zmiňuje chvíli, kdy Američané oznámili, že přestávají garantovat zabezpečení svého sektoru, přes který vedla jediná úniková cesta z ambasády.
Původní zdroj ZDE
Čekal je přesun z české ambasády na letiště, kdy afghánským spolupracovníkům české mise pod vládou Tálibánu šlo už o život. Příjezdové cesty na letiště ale již kontrolovali ozbrojenci. Kapitán Poul se v tu chvíli vyrazil dohodnout průchod českých spolupracovníků přímo s Tálibánem.
„Bylo to mé rozhodnutí. Z velitelství řekli, že kdybych se na to cítil, bylo by to dobré zkusit,“ popsal pětatřicetiletý vojenský policista, který prý v nejhorších chvílích myslel na svou ženu a malé dítě, které na něj čekaly doma. Do Afghánistánu už prý znovu nepojede.
Jiří Baloun byl od ledna 2020 český velvyslanec v Afghánistánu. Prezidentem byl oceněn za to, že díky jeho přičinění se podařila evakuace téměř 200 lidí. Do Česka armádní letouny přepravily zaměstnance české ambasády, české vojáky, afghánské spolupracovníky velvyslanectví a české armády s rodinami a také Afghánce, kteří mají v Česku trvalý pobyt. Baloun již obdržel medaili od ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) nebo náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.
Zdeněk Poul byl jako velitel jednotky vojenské policie KAMBA přidělené k ochraně českého velvyslanectví v Afghánistánu oceněn za záchranu lidského života, a to v souvislosti s evakuací českých vojáků i afghánských spolupracovníků z Kábulu po obsazení metropole islamistickým hnutím Tálibán.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.