„Ta skupina má poměrně pestré složení, jsou v ní vysokoškoláci, dva muži, kteří mají vystudované stavební vysoké školy, je tam lékař, žena, jež má vysokou technickou školu,“ sdělil ČTK na letišti Frýdl. „Je tam také muž, který se živil jako dělník na stavbě a jako závozník,“ dodal.
Podle původního plánu mělo dnes z iráckého Irbílu přiletět 23 lidí. Frýdl vysvětlil, že dva se krátce před odletem rozhodli zůstat v Iráku. „Jde o otce – vdovce a jeho dceru,“ řekl. „Celkem přiletí devět dětí, šest mužů a šest žen,“ řekl Frýdl.
Část uprchlíků bude přechodně bydlet v pražském hotelu
Skupina se po příletu rozdělí. Šest lidí odjede do Smilovic u Třince, kde už nyní bydlí předchozí skupina 14 iráckých uprchlíků. Dalších 15 lidí najde dočasný domov v hotelu v pražském Braníku.
Nově příchozí uprchlíky čeká podle Frýdla totéž co jejich předchůdce, kteří přiletěli do Česka v lednu a únoru. V rámci integračního procesu se budou seznamovat s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se rodiny přestěhují do klasických bytů. Uprchlíci by měli v Česku získat azyl a s pomocí nadace hledat práci.
Prošli bezpečnostními prověrkami i zdravotními prohlídkami
Kromě Smilovic a Prahy mají dočasné bydlení také v Brně a v Okrouhlíku u Jihlavy. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje nadační fond s pomocí svých partnerů a podporovatelů.
Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do ČR prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. Absolvovali i zdravotní prohlídky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk