Do Ruska se vrací slova z dob Sovětského svazu. Třeba "udání". Svobodná Evropa má seznam

25.04.2022 16:36 | Zprávy

Český rozhlas Plus se ve svém komentáři zaměřil mimo jiné na život v Rusku, který podle některých ohledů začíná připomínat Sovětský svaz. Do běžného života se totiž začínají vracet fenomény a situace, které do svobodné země spíš nepatří. Píše to na svém webu rádio Svobodná Evropa.

Do Ruska se vrací slova z dob Sovětského svazu. Třeba "udání". Svobodná Evropa má seznam
Foto: Petr Michalů
Popisek: Centrální Muzeum Velké vlastenecké války v Parku Vítězství v Moskvě

Dlouhá vláda ruského prezidenta Vladimira Putina byla a je do určité míry živena nostalgií po Sovětském svazu. Pozorovat jsme to mohli například v symbolické rovině při obnovení státní hymny ze sovětské éry, byť s upraveným textem. Samotný Putinův režim má ale i znaky totalitní sovětské vlády, ať už mluvíme o přísné politické hierarchii, státním dohledu nad médii nebo o perzekuci odpůrců Kremlu, uvádí Český rozhlas. 

Moskva podle komentáře stále silněji pociťuje dopady západních sankcí. Spolu s tím se do Ruska vracejí fenomény, nedostatky a podmínky, které si Rusové pamatují z dob před pádem železné opony. Rádio Svobodná Evropa dokonce sepsalo seznam slov, frází a pojmů, o kterých si mnozí mysleli, že už je po rozpadu Sovětského svazu přestanou používat a zapomenou na ně. Jde například o slovo udání. 

Dalším z termínů, který se vrací do běžného ruského života, je emigrace. Sovětský svaz zažil tři velké vlny emigrace, zaznívá v Českém rozhlasu. První byla po bolševické revoluci v roce 1917 a ruské občanské válce, další vlna přišla během druhé světové války a po ní následovala třetí vlna od 60. do 80. let dvacátého století. 

Jak píše rádio Svobodná Evropa, budoucí historikové pravděpodobně označí období ukrajinské války za čtvrtou vlnu emigrace z Ruska. Je zatím příliš brzy na přesné údaje o počtu Rusů, kteří od začátku invaze na Ukrajinu uprchli ze své země. Magazín The Economist odhaduje, že jen do poloviny března to bylo asi 200 tisíc lidí. Dalším termínem je pak podle komentáře i přeběhlík. Ve slovníku běžných Rusů se pak objevují ještě slova jako nedostatek a černý trh. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…