Návštěva se uskutečnila ve čtvrtek a informoval o ní server Novinky.cz.
Podle serveru byl součástí delegace také europoslanec a člen výboru pro regionální rozvoj Evropského parlamentu Younous Omarjee. Ten si nebral při popisu tamní situace žádné servítky.
„Je to absolutní skandál, že tito lidé nemají žádnou perspektivu pro budoucnost,“ řekl po návštěvě osady v Petrovcích nad Laborcom, poblíž Michalovců.
„Je ostudou a skandálem pro Slovensko i celou Evropskou unii, že Romové v osadách na východním Slovensku žijí v 21. století jako ve středověku,“ dodal ještě Omarjee.
Více než špatný technický stav, vybavení a infrastruktura v osadě ho ale znepokojily chabé vyhlídky tamních obyvatel na dostatečné vzdělání a zapojení do normálního života včetně trhu práce.
Členem delegace byl i slovenský europoslanec Peter Pollák. Podle něj je na řešení problematiky romských osad vyhrazeno z Bruselu dostatek prostředků, část se ale vrací zpět, protože nebyly využity.
„Je to zarážející a neakceptovatelné,“ doplnil.
Se závěry, které prezentovali europoslanci ale nesouhlasil starosta Petrovců Štefan Rovňák.
Podle starosty byl v osadě z evropských peněz vybudován vodovod, ale obyvatelé se k němu nechtějí připojit.
„Čekáme na schválení dobudování technické infrastruktury, aby se mohl udělat chodník a cesta. Schválena je dotace 1,3 milionu eur na kanalizaci, která se bude budovat,“ dodal starosta pro agenturu TASR.
Problém je podle Rovňáka hlavně v tom, že místní obyvatele nelze trvale zaměstnat.
„To by měl řešit stát. Když je vezmu na šest měsíců na nějaký projekt z úřadu práce, to jim nepomůže. Oni potřebují trvalé zaměstnání. A to je velký problém,“ uzavřel starosta.
Petrovce nad Laborcom nebyly jediným místem, které delegace Evropského parlamentu navštívila. Europoslanci si podle serveru prohlédli i známé košické sídliště Luník IX, kde žijí také převážně Romové, tábor pro uprchlíky z Ukrajiny v Michalovcích a hraniční přechod Vyšné Nemecké.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.