Dohoda s Tureckem: S vracením uprchlíků to prý nebude jen tak

09.03.2016 12:16 | Zprávy

Vracet do Turecka ekonomické migranty, a místo nich si z tamních uprchlických táborů brát skutečně postižené syrské válečné uprchlíky. A to v poměru kus za kus, dohodla se v pondělí EU s Tureckem. Podle odbornice na mezinárodní právo Věry Honuskové z pražské Právnické fakulty má ale tento postup mnohá úskalí.

Dohoda s Tureckem: S vracením uprchlíků to prý nebude jen tak
Foto: Radim Panenka
Popisek: Uprchlíci před autobusovým nádražím v Bělehradě. Do Srbska denně dorazí až tisíc imigrantů, kteří chtějí do EU. Hlavně do Německa či Švédska.

Především by podle ní bylo možné vracet do Turecka pouze ty, kterým bychom prokázali, že jsou ekonomičtí migranti. Na ostatní se totiž vztahuje uprchlická ochrana. „Migranty, pokud nemají povolení ke vstupu, bychom do Turecka vrátit mohli, pokud je Turecko zpět vezme,“ říká v rozhovoru pro deník Právo. A to vůbec nemusí být samozřejmé.

Navíc je podle ní komplikace, že Turecko neuznává za uprchlíky osoby přicházející odjinud než z Evropy. To je pozůstatek omezení z roku 1951. Proto také dnes syrští či afghánští uprchlíci nemohou v Turecku například žádat o práci, nebo se volně pohybovat mimo tábory. A je tedy otázkou, jak by se k takovýmto „navrátilcům“ Turecko chovalo a zda by jejich navrácení nebylo v rozporu s humanitárními předpisy.

Právnička navíc odmítá názor, že uprchlík, který se nezastavil v první bezpečné zemi a pokračoval dále „za lepším“ se automaticky stává ekonomickým migrantem. „Uprchlík nepřestane být uprchlíkem proto, že někde nepožádá o ochranu,“ upozorňuje. Navíc je podle ní možné vracet imigranty pouze do země, ke které mají nějakou vazbu. „Právo pamatuje i na to, že se jedná o konkrétní lidi, ženy i děti a jejich přesouvání z místa na místo je složité jak lidsky, tak i proto, že přenášíme břemeno na jiné země,“ vysvětluje.

Navíc odmítla názor prezidenta Zemana, že by běženci měli žádat o azyl v první bezpečné zemi, do které přijdou. Ženevská úmluva o uprchlících prý podle ní o ničem takovém nemluví a dokonce ani nezná pojem „bezpečná země“. O ochranu prý může uprchlík teoreticky zažádat kdekoliv.

Odmítla i prezidentův názor, že by se mohli vyhošťovat běženci šířící nenávist. Dalo by se o tom prý uvažovat u ekonomických migrantů, ale v žádném případě ne u uprchlíků. Ty by bylo možné navrátit jen pokud by narušovali veřejný pořádek.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Své peníze na účtu utraťte. Do půl roku.“ Zásadní varování z mezinárodní konference

20:21 „Své peníze na účtu utraťte. Do půl roku.“ Zásadní varování z mezinárodní konference

Kořenem Zelené pro Evropu je primárně systém samotný, který ve finále generuje nekompetentní politik…