Dokument ČT: Tomáš Halík v roli sběratele ocenění a šek na milion liber. Dost drsné maily od lidí. Nahlédněte

30.05.2018 9:04 | Zprávy

Teolog, sociolog, publicista a jediný český držitel Templetonovy ceny, monsignore Tomáš Halík, se dožívá 70 let. Při této příležitosti o něm Česká televize odvysílala časosběrný dokument s názvem Tomáš Halík: Dialogy se světem. Proč se vrátil do Československa? Co jej tíží ohledně naší společnosti? A co mu vzkazují „fanoušci“?

Dokument ČT: Tomáš Halík v roli sběratele ocenění a šek na milion liber. Dost drsné maily od lidí. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

Počátek dokumentu se věnuje momentu, kdy byla Tomáši Halíkovi v roce 2014 udělena prestižní Templetonova cena. Tu uděluje každoročně Templetonova nadace. Mezi nositeli této ceny jsou Matka Tereza, evangelikální kazatel Billy Graham, nebo současný Dalajláma. „Byli jsme svědky toho, jak se moc náboženských symbolů může stát ničivou silou a zdrojem násilí, pokud se spojí s politickým zájmem.“ promlouvá Tomáš Halík na zkoušce před ceremoniálem. Poté se obrací směrem k asistentce v anglikánském kostele na Trafalgarském náměstí v Londýně s dotazem: „A nyní?“ „Pane profesore Halíku, s velkým potěšením vám předáme medaili se stromem života. Její stuha, jak víte, představuje barvy vlajky vaší země, červenou, modrou a bílou,“ říká mu asistentka, zatímco mu předává pamětní medaili. „A teď ovšem ten důvod, proč jste tady,“ pokračuje asistentka. „Doktor Templeton to předá. Předá vám šek. A teď se kamery zvednou nahoru,“ vysvětluje Halíkovi. Ten společně s medailí obdržel také šek na 1 100 000 britských liber.

V dokumentu se dále připomíná Halíkova role během období komunismu. V něm Halík vytvořil síť akademiků, spisovatelů, učenců, duchovních a mladých lidí. „Nějak vám to prošlo. Komunistická strana si neuvědomila, jaké nebezpečí pro ni představujete,“ baví se nad myšlenkou u společného rozhovoru Lord Alan Watson. Ptá se Halíka, jak to dokázal. „Svou cestu ke křesťanství jsem našel také skrze anglický katolicismus, prostřednictvím Chestertona a Grahama Greena. Drzý Chesterton, byl pro mě skvělým učitelem křesťanství, jako náboženství paradoxu,“ vysvětluje Halík.

Foto: Repro ČT

Tomáš Halík na Oxfordu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…