Donald Trump je nejnebezpečnější člověk na světě, napsali experti v USA

09.08.2016 14:24 | Zprávy

Donald Trump není způsobilý k tomu, aby byl prezidentem a vrchním velitelem ozbrojených sil. To si myslí 50 republikánských politiků a bezpečnostních expertů, kteří v otevřeném dopise varují před kandidátem vlastní strany. Podle některých je dokonce nejnebezpečnějším mužem na světě.

Donald Trump je nejnebezpečnější člověk na světě, napsali experti v USA
Foto: repro youtube.com
Popisek: Donald Trump, republikánský kandidát na prezidenta USA

„Ať už vyhraje, či nikoliv, Trump již potěšil ruského prezidenta Vladimira Putina tím, že zpochybnil důvěryhodnost Ameriky jako spojence a oslabil odstrašovací opatření v Evropě,“ píše Dr. Jorge Benitez, zakladatel blogu NATOSource pro server The Hill.com. Trump svým přístupem k NATO zásadně ohrozil nejdůležitější americkou alianci. Například Ronald Reagan ji kdysi označoval za „jádro americké zahraniční politiky a samotnou bezpečnost USA“.

„Trumpova ochota opustit spojence zvyšuje pravděpodobnost budoucích provokací ze strany Putina a ruských agresí,“ uvádí Benitez s tím, že Trumpovi se nesmějí dostat do rukou jaderné zbraně, jelikož by s jejich pomocí dokázal zničit všechna americká spojenectví a ohrozil by svým nerozvážným jednáním životy milionů lidí.

Benitez však není zdaleka jediný, kdo považuje Trumpa za extrémně nebezpečného. 50 nejvyšších republikánských bezpečnostních expertů sepsalo otevřený dopis, v němž varují před možným zvolením jejich stranického kandidáta za prezidenta. „Trump postrádá charakter, hodnoty a zkušenost pro to, aby se stal prezidentem, a ohrozil by národní bezpečnost země a její blaho.“

Trump by podle nich byl „nejzbrklejším prezidentem za celou americkou historii“. Oslabil by morální autoritu země a nedržel by se americké ústavy. Ukázal, že „má mizivé pochopení“ národních zájmů a americké zahraniční politiky. „Pan Trump neprojevil žádný zájem o to se vzdělat.“

V dopise dále stojí, že nikdo z podepsaných mu nedá ve volbách svůj hlas. Někteří však pochybují o správnosti volby pro Hillary Clintonovou, a tudíž jí žádnou podporu v dopise nevyjadřují.

Trump se proti jejich vystoupení již stihl ohradit a označil všechny signatáře dopisu za „ty, za kterými by měl americký lid jít žádat odpovědi, proč je na světě takový bordel“. Označil je také za „nic víc než zkrachovalou washingtonskou elitu, která se snaží udržet u moci“. Zároveň správně uvedl, že mnozí z nich jsou strůjci americké invaze do Iráku, mylně však na ně uvalil odpovědnost za události v Libyii či vzestup Islámského státu, ke kterým došlo za Obamovy administrativy, během níž většina ze signatářů dopisu nezastávala žádné vládní funkce.

Mezi nejvýraznějšími signatáři je například bývalý ředitel CIA a NSA Michael V. Hayden či bývalí náměstci ministra zahraničí John D. Negroponte a Robert B. Zoellick. Naopak mezi nimi není žádný z republikánských ministrů zahraničí, jako byl Henry Kissinger, Colin Powell či Condoleezza Riceová.

„Dopis podtrhuje pokračující rozkol v Republikánské straně, ale hlavně v jejím národně bezpečnostním establishmentu,“ uvádí The New York Times s tím, že mnozí ze signatářů nechtěli uvést svá jména, změnili však názor poté, co Trump vyzval Rusko k tomu, aby hacklo e-maily Hillary Clintonové.

„Není ochotný či schopný oddělit pravdu od lži,“ stojí v dopise. „Postrádá sebekontrolu a jedná zbrkle. Nedokáže tolerovat osobní kritiku. Znepokojil naše nejbližší spojence svým nestálým chováním. To vše jsou nebezpečné vlastnosti jedince, který chce být prezidentem a vrchním velitelem ozbrojených sil s velením nad americkým jaderným arzenálem.“

Trump následně vydal prohlášení, v němž uvedl, že jeho vize USA je „taková, že nebudou vedeny jednou dynastií. Je to vize Ameriky na prvním místě, která se postaví cizím diktátorům namísto toho, aby od nich brala peníze, která chce mír, a ne válku, která znovu vybuduje armádu a přinutí ostatní země zaplatit svůj spravedlivý podíl za jejich ochranu.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

8:00 300 gramů Milky za 56 Kč v Německu. Nic divného

Za poslední dva roky se rozdíl v cenách potravin u nás a v Německu snížil ze šestnácti na devět proc…