Začal bych tím, že policejní zákrok byl naprosto nepřiměřený, hloupý a zbytečný. Je vidět, jak je společnost pod tlakem a jak velmi rychle exploduje,“ říká k situaci ve Francii bezpečnostní analytik Andor Šándor.
„Tohle vidíme běžně ve Spojených státech amerických v rámci tzv. zero tolerance, nulové tolerance. Je sice fajn, že policisté maximálně vyžadují dodržování zákonů, ale přiměřenost použití střelné zbraně není diskutabilní. Je naprosto úplně zhovadilá,“ dodal.
V Nanterre u Paříže se v sobotu blízcí rozloučili se sedmnáctiletým Nahelem, kterého zastřelil při dopravní kontrole policista. Jeho smrt vyvolala ve Francii masové protesty.
Francouzská společnost „je v mnohém socialistická“
Další základní premisa zní, že francouzská společnost dlouhodobě trpí řadou sociálních problémů. „Obecně je v mnohém socialistická. To vidíme, když se vláda snaží upravit dobu odchodu do důchodu. Když má být propuštěn pracovník státní sféry, musí mu být nalezeno opět místo ve státní sféře. Socialismus ve Francii je poměrně velmi silný,“ konstatoval a odkázal na vzpoury žlutých vest v předchozích letech.
„Co vidíme teď, je opětovné vzplanutí vášní migrantů nebo lidí, kteří jsou děti migrantů, jejichž rodičům a prarodičům dala Francie lepší místo k žití a bytí. Tito mladíci se už necítí být ani Maročany, ani Alžířany, ani se necítí být Francouzi. Často jsou nezaměstnaní nebo nezaměstnatelní. Vidíme, co špatný zákrok policie může vyvolat za obrovský hněv,“ popsal.
Bouře a sociální sítě. Není to poprvé…
Svůj lví podíl na tom mají i sociální sítě. „Jejich síla velmi dobře obstarává svolávání těchto bouří. Není to první případ, kdy sociální sítě sehrály roli komunikátora, organizátora a svolávače. Je potřeba říct, že některá města, jako Marseille a předměstí Paříže, jsou bohužel odsouzena k opakovaným excesům. Způsob naprostého selhání integrace muslimských menšin do většinové společnosti je evidentní. Toto se už teď po mém soudu řešit nedá. Bílí úředníci, politici či odborníci v těchto čtvrtích budou velmi obtížně vítáni, aby se snažili mediovat společnost, a z menšinové populace moc takových lidí není. Že Kylian Mbappé, fotbalista Paris Saint-Germain vyzývá k ukončení násilí, je sice hezké, ale nejsem si jist, že to povede k zásadnímu omezení, byť neděle a noc na pondělí už neměly být tak dramatické,“ konstatoval.
Jak dále bezpečnostní expert uvedl, vidíme, že francouzská společnost, která si v padesátých a šedesátých letech přizvala řadu obyvatel z bývalých kolonií, nezvládla jejich integraci a zařazení do většinových společností. „Jsou vytvořeny no-go zóny, kam se bojí jít i policisté ve dne, což je strašné selhání státu. Řešení si myslím, že v tuto chvíli nikdo nemá. Je zaděláno na to, aby příště zase něco takového vzplálo. Frustrace je v mladých lidech napumpovaná. Stačí něco a násilí propukne,“ zhodnotil. Stav představuje problém i z pohledu většinové francouzské společnosti. „Nevidí žádnou šanci na lepší soužití a v mnohém je také obětí násilí,“ vysvětlil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá