Například Jana Zacharková, obyvatelka obce Kozlov, která bydlí s bývalým manželem v třípokojovém obecním bytě, musí doplatit 107 972 korun. „To, co platíme jsou šílené pálky. Loni jsem doplácela kolem 40 tisíc korun. Nevím, jak si s tím poradím. A když jsem starostu žádala o vysvětlení, nechtěl se o tom bavit. Když prý nezaplatím, tak mě vystěhuje. Než to stihnu vyrovnat, přijde další rána za další rok a nikdy se z toho už nevyhrabu,“ řekla Právu nešťastná žena v invalidním důchodu, která na všech zálohách za bydlení v domě zaplatila za rok 51 600 korun.
Vysoká vyúčtování šokovaly i Jana Procházku, byť nemusí platit tak vysoké částky. Doplatit musí 36 780 korun, situaci ale chce v obci řešit. „Nechápu to. Šetříme, jak se dá. Budu tlačit na obec, aby s tím něco udělala,“ uvedl s tím, že na zálohách ve čtyřpokojovém bytě platil měsíčně sedm tisíc, od ledna platí 12 500 korun.
Kozlovský starosta Roman Fojtík říká, že vysoké ceny jsou obecně důsledkem razantního zdražení energií, za tak obrovské nedoplatky si však podle něj lidé mohou sami, protože nešetřili. „Mají malé zálohy a ohromnou spotřebu. Žádal jsem je, ať si zálohy navýší a šetří. Nikdo téměř nepřišel, a když, tak si zálohu zvedli o dvě stovky. Chtělo to ale o pět tisíc,“ řekl Právu starosta. To výše zmínění odmítají. „Není to pravda. Tvrdil, že bude stačit maximálně tisícovka,“ uvedl Procházka a Zacharková.
Případ zoufalých lidí z Kozlova se šířil rychle na sociálních sítích, diskutéři se ale svými reakcemi rozdělili do dvou názorových táborů. Těch, kteří stejně jako starosta Fojtík vinili obyvatele obce, že si za to mohou sami a těch, co jsou zhrozeni, do jak špatné finanční situace lidi energetická politika vlády uvrhla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab