Podle něj začal Evropský úřad proti podvodům (OLAF) prověřovat dva starší IT projekty Ministerstva vnitra ČR dohromady za zhruba 600 miliónů korun.
Prvním prověřovaným projektem má být zakázka z roku 2009 na procesní modelování agend veřejné správy za více než 80 miliónů korun.
Druhým pak projekt na zavedení jednoho ze čtyř základních registrů – tedy Registru práv a povinností, který odstartoval v roce 2008 za ministrování Ivana Langera (ODS) a který stál více než 530 miliónů korun.
Celý text je ZDE
Server poukázal na to, že projekt na zavedení Registru práv a povinností, který se završil spuštěním základních registrů v roce 2012, prověřovala bez konkrétního výsledku tuzemská policie a opakovaně také Nejvyšší kontrolní úřad i antimonopolní úřad. Žádná sankce ale vnitru uložena nebyla.
Server upozornil, že OLAF, který na základě rozhodnutí Evropské komise funguje od roku 1999, má oprávnění vyšetřovat v rámci EU podezření na podvody, které mají dopad na evropský rozpočet. Zmíněné projekty byly z evropských fondů čerpány z 85 procent.
Pracovníci OLAF mají oprávnění například provádět kontroly v dotčených institucích nebo vyžadovat od odpovědných úředníků informace a podklady, v trestní rovině ale musejí spolupracovat s jednotlivými orgány dané země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam