Došlo na jeho slova? Klaus s pomocí statistik drtil EU a Německo, studenti jen zírali

01.05.2019 13:51 | Zprávy

Nejvíce na eurozóně vydělává Německo, Řecku pouští jen drobky. Itálie již mnoho let nezaznamenala ani minimální ekonomický růst. Zvítězí u nás fanatici, kteří odstraňují hotovostní platby, jako v severských zemích? Zatím nikdo pořádně nespočítal efekt našeho vstupu do EU. Od sametové revoluce je tu opět snaha o silné řízení a vměšování se nejen do ekonomiky, a to jak od našeho státu, tak od bruselských úředníků. Exprezident Václav Klaus si na besedě na ekonomické fakultě Západočeské univerzity nebral servítky. Co se stane bezprostředně po brexitu? Přece podle Klause vůbec nic, i když nás straší, jak „hrdý Albion“ i Brusel budou těžce zkoušeni. V ekonomice a řízení začíná být stejná hrůza jako za komunistů. Společná měna je projevem dětinskosti euro fanatiků, kterým bychom neměli podlehnout.

Došlo na jeho slova? Klaus s pomocí statistik drtil EU a Německo, studenti jen zírali
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

I když organizátoři sdělili Václavu Klausovi staršímu, že tématem má být transformace, on si stejně nenechal ujít možnost vyjádřit se k stavu Evropské unie i k euru. Setkání bylo přítomno několik desítek studentů, pedagogů i občanů města.

Čím nám Unie (ne)prospěla

„Je výročí našeho členství v EU, což je samozřejmě velké téma pro ekonomy. Dělají se o tom silácké výroky, ale myslím, že vážná, věcná analýza pořád ještě chybí a skoro na ni nikde není čas. Empirická analýza takového komplexního fenoménu, jako je investice zvaná vstup České republiky do EU, je velmi obtížná, ne-li nemožná. Nemáme k dispozici žádné jednoduché, měřitelné, a navíc agregované důkazy,“ uvedl svoji přednášku Václav Klaus starší navzdory eurohujerům, kteří by tato slova nejraději vůbec neslyšeli. „Nepatřím mezi ty, kteří by si mysleli, že nám členství v EU přináší větší výnosy než náklady. O tom jsem přesvědčen. Vstup do EU byla investice svého druhu a já jsem velmi přesvědčen, že efekt a přínos je velmi sporný. Vstup ČR do EU byl ve své době nevyhnutelným krokem. Opačné řešení, jak potvrdily výsledky tehdejšího referenda, nemělo dostatečnou podporu. Bylo ale tehdy evidentní, a je to evidentní i teď, že to byl krok vysoce problematický. Přiznám se, že jako tehdejší prezident republiky jsem v referendu hlasoval proti a nijak jsem to neskrýval,“ uvedl bývalý prezident, předseda vlády i ministr financí.

„Efekt našeho členství se velmi špatně měří. Mnozí lidé si pletou efekt členství v EU s dlouhodobým a postupně se prosazujícím efektem politické a ekonomické liberalizace, která nastala ke konci komunismu. To nebyly identické procesy,“ přesvědčoval nepočetné přítomné v posluchárně Západočeské univerzity Klaus. „To byly dva odlišné jevy, a mnoho lidí u nás je naprosto směšuje. Problém je, v čem nám to členství neprospělo, chybí jakákoliv data téměř stoprocentně. Jsou to spíše dojmy a pocity. Ekonomové znají termín ztracených alternativních příležitostí. O kolik se má snížit náš vykázaný HDP – o hodiny, týdny, měsíce zcela neproduktivní práce desetitisíců lidí u nás spojené s členstvím v EU – nedovedu si představit, jak to měřit, co všechno odečíst od objemu evropských dotací?“ tepal hned na začátku Václav Klaus do objemu financí z EU. „Povinné kofinancování, nebo naše platby do EU nebo i problematičnost využití těchto plateb dokumentují tisíce příkladů nesmyslnosti investic do lyžařských lanovek v místech, kde není žádný lyžařský svah, kde není sníh. Jak měřit investice do různých akvaparků a cyklostezek, což jsou neobvyklejší produkty financované z evropských dotací. Je to velmi problematické.“

Silná Unie, slabé státy aneb dáváme si repete?

„Dnes se znovu vracíme přijímáním silné evropské ekonomické ideologie k silné a velmi extenzivní roli státu v ekonomice. Komunismus je zdánlivě zapomenut, ale vrací se v novém hávu, v nových převlecích, buď zeleného, nebo pokrokářského kvazi liberálního typu. Nebo přerozdělovacího socialistického typu,“ zdůraznil Klaus starší. „Vrací se nám pod různými novými hesly, ale role státu v ekonomice, míra intervence státu do chování jednotlivých ekonomických subjektů prodělala evidentní U křivku, kdy nejdříve doznala poklesu a potom také v souvislosti se vstupem naší republiky do EU se míra zásahů státu do ekonomiky výrazně zvýšila,“ tvrdil.

Posléze připomněl, že „komunistická ekonomika byla založena na nekonečném množství subvencí, dotací, grantů a takovýchto věcí. Bohužel dnešní EU se tomu začíná velmi blížit a začíná to být stejná hrůza jako za komunismu,“ nebral si servítky exprezident.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Bojí se toho.“ Volby vyhraje AfD, naznačuje velký německý deník

10:23 „Bojí se toho.“ Volby vyhraje AfD, naznačuje velký německý deník

Nejčtenější německý deník Bild vyrukoval pár týdnů před předčasnými volbami u našich západních souse…