Dostal metál od Zemana, tak nesmí vyhrát? Petr Žantovský sledoval debatu v ČT, která mu opět vyrazila dech

15.04.2017 9:21 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH V uplynulém týdnu se ve vysílání České televize přiznal porotce literární Ceny Magnesia, že vítězné knihy sice nečetl, ale že bylo důležité, aby nevyhrál básník Jiří Žáček, předloni vyznamenaný prezidentem Milošem Zemanem. Pozornosti analytika Petra Žantovského neunikl urputný bojovník proti Putinovi a Rusku z obrazovky veřejnoprávní televize Vladimír Votápek, který působí dojmem, jako by chtěl zakrýt, že v minulém režimu vyučoval na vysoké škole marxismus-leninismus. Dostalo se i na cenzuru v podání novinářské skvadry, která plní roli advokátů ČT.

Dostal metál od Zemana, tak nesmí vyhrát? Petr Žantovský sledoval debatu v ČT, která mu opět vyrazila dech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Tématem, které v uplynulých dnech silně hýbalo českými médii, byl poměrně nečekaný pád jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD). „Když se zamyslíme, proč k tomu pádu došlo, tak zvenčí nahlíženo je to celkem jednoduché. Jde o provalený problém s předsedou představenstva Jihočeských nemocnic panem Bláhou, který měl pobírat kolem sedmi milionů ročního platu a zároveň se měl nějakým způsobem podílet na soukromých aktivitách pana hejtmana. Nebudu detailní, všichni to z médií znají. Ale to je hodně vnějškový pohled na věc, i když je správný. Koneckonců, proč by se neměly odhalovat věci průřezově od nejvyšších do nejnižších pater politiky? To je v pořádku. Pokud mají média plnit pro politiku očistnou funkci tohoto typu, tak dobrá,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Hned ale dodává, že většině médií uniká jedna zajímavá analogická rovina. „Ocitáme se relativně nedlouho – půl roku – před volbami a pan Zimola byl posledním nedotčeným ze schůzky v Lánech po posledních volbách do Sněmovny, na níž se sešli pánové Škromach, Tejc, Zimola, Chovanec a Hašek. Jak víme, tak pan Hašek z jednání u prezidenta republiky svým velice pitomým televizním vystoupením udělal frašku a konspirační schůzku právě tím, jak o ní lhal a jak hloupě, průhledně a nestydatě se tvářil v televizi. Trapné na tom bylo hlavně to, že on tím de facto dehonestoval celou tuto jakoby neformální mocenskou skupinu uvnitř ČSSD, která měla v tu chvíli nastoupeno k tomu skutečně účinně kritizovat tehdejší a stále ještě existující politiku pana Sobotky,“ tvrdí mediální analytik.

Vypadá to na pěkně řízený Zimolův odstřel

Ze zmíněné sestavy pochopitelně vyjímá ministra vnitra Milana Chovance, protože jeho role v té schůzce není dodnes objasněná. „To, že o ní informoval své nadřízené sociální demokraty a potom média hned vzápětí po jejím konání, napovídá, že to asi nebyla úplně náhoda a že tam mohl už za nějakým takovým účelem jet. Ale to jsou spekulace, dohady, a ty nejsou v tuto chvíli podstatné. Naopak podstatné je, když se podíváme na zbylou čtveřici těch pánů, že jsou vesměs z politiky už vyvedeni. Pan Hašek velmi flagrantně prohrál v krajských volbách. Pan Tejc odešel z politiky, i když si nejsem jistý, zda tak učinil úplně dobrovolně. Nedlouho předtím jsem s ním ještě vedl televizní rozhovor a nic takového ani nenaznačoval. Naopak si myslím, že měl docela velké plány, co se ještě dá na politice sociální demokracie změnit. Odešel bez velkých fanfár a poněkud ‚podezřele‘,“ míní Petr Žantovský.

Stejně tak zmizel z politiky Zdeněk Škromach, když neuspěl ve volbách do Senátu. „Z celé té sestavy tak zbyl pouze pan Zimola, který měl ještě donedávna odér neobyčejně úspěšného hejtmana a stál v čele kraje už ve třetím volebním období. Držel si vysoký marketingový kurz, byl dáván za příklad úspěšného regionálního politika a najednou přišel takový pád. Mohl ho způsobit ten jeho soukromo-podnikatelsko-nevímjaký problém. Ale že by předtím nikdo nevěděl, že pan Bláha šéfuje nemocnicím za tyhle peníze? To se mi nechce věřit. Stejně tak, že by to byla jen hurá akce party hnutí ANO, ODS a těch dalších. Vždyť vidíme, že se stejně nejsou schopni na nějaké nové koalici dohodnout, takže to vypadá na návrat sociální demokracie do čela kraje, ale už bez Zimoly. To vypadá jako celkem pěkně řízený odstřel,“ poznamenává mediální odborník.

Indicie pro politický konec dalšího z hejtmanů ČSSD

Příliš vážně nebere to, že se mluví o možnosti, že Jiří Zimola povede kandidátku sociální demokracie do podzimních parlamentních voleb. „To je sice hezké, ale za prvé žádné kandidátky ještě oficiálně neexistují a za druhé se do té doby může ještě stokrát všechno změnit. A koneckonců poslední slovo k podobě kandidátek má stejně ústřední výkonný výbor ČSSD, a ten má v tuto chvíli plně pod kontrolou pan Sobotka. Spíš to vypadá jako první velmi silná indicie začátku politického konce pana Zimoly. Trošku mi to připomíná, proto jsem mluvil v úvodu o té analogii, když před pěti lety před krajskými volbami, konkrétně 14. května, byl zatčen středočeský hejtman David Rath, tehdy velmi silný muž v sociální demokracii,“ upozorňuje Petr Žantovský.

„Navzdory svému ne příliš šikovnému mediálnímu vystupování a nevelkým sympatiím části veřejnosti to se svým krajem uměl a ve své oblasti, nejen v Hostivici, kde bydlí, ale i v určitých kruzích ve středních Čechách byl velice oblíben a byl to nesporně úspěšný hejtman. Beru to čistě podle výsledků práce, něco jako Zimola, když se jim tedy nekoukáme příliš dovnitř do čísel. No a sociální demokracie tehdy překvapila všechny tím, že sejmula svého úspěšného pretendenta, sejmula ho chviličku před volbami se vší parádou, s policií, se zatčením, se zavřením, s grilováním před Parlamentem a se všemi těmito rekvizitami kolem toho. Ty přitom byly samozřejmě nepříjemné nejenom pro pana Ratha, ale hlavně musely být nepříjemné pro celou sociální demokracii, protože se jí tu před očima národa griloval jeden její významný představitel,“ připomíná mediální analytik.

Místo „ojebat“ možná Američané Sobotkovi poradili čistotu ve straně

V té souvislosti člověka musí napadnout, zda je to náhoda, nebo ne, že se ty dvě události odehrály velice podobným způsobem. „Zimolu, pravda, nezatkli, ale daleko k tomu třeba také není, co já vím. Je to náhoda, že se to děje před volbami? Nebo někdo nakukal panu Sobotkovi, že bude vypadat jako hlavní bojovník proti korupci a za čistotu strany a že tím konečně naplní slova Andreje Babiše, že o nic jiného než o boj proti korupci nejde? Nevím, Sobotka má nějaké americké poradce, třeba mu něco takového poradili. Třeba mu už neradí, aby říkal slovo ‚ojebat‘ a aby říkal jiná slova, třeba čistota ve vlastní straně a boj proti korupci. To možná všechno zaslechneme, uvidíme. Ale překvapuje mě, že na tuhle souvislost nikdo neupozornil. V žádném komentáři jsem ji nenašel, tak ji nabízím k úvaze já,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, vím, že zákon vymyslela tato vláda, ale většina jejích členů se neobtěžuje s tím nám lidem něco vysvětlit. Obracím se tak i na Vás s dotazem, nač je takový zákon, koho a za co přesně má trestat? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

20:20 Generál Řehka prý ztrácí nervy. Poslanci měl vyhrožovat rozšlapáním ksichtu

Tlak funkce, spory s ministryní Janou Černochovou stejně jako neuspořádaný osobní život prý ústí v ř…