Podvody se velkém na Čechy valí skrze internetové vyhledavače, e-mailové zprávy, ale především coby reklamy na sociálních sítích či na YouTube. A jelikož nadnárodní firmy příliš podvodné zprávy neřeší ani přes stovky nahlášení, stává se, že některé z podvodných kampaní, lákající z lidí tisíce i statisíce korun, vydrží kolovat týdny i měsíce.
Aktuálně nejnovějším počinem podvodníků je tahání peněz z důvěřivců skrze podvodné články, jež vypadají, jako by skutečně vyšly na některém z českých hojně navštěvovaných médií.
„Jakub Prachař vyhlašuje válku bankám díky tajným investicím, které ohromují odborníky,“ zní například titulek podvodného článku, který vypadá, jako by byl skutečně na serveru Novinky.cz. Vedle jména a fotografií herce a vizuálního stylu i loga serveru Novinky.cz pak byla zneužita i podobizna moderátora Jana Krause a podvodníci v článku tvrdí, že jde o otisk údajného nikdy nezveřejněného rozhovoru.
Na podvod nevědomky upozornil ParlamentníListy.cz čtenář, který odkaz na smyšlený rozhovor zahlédl a dotazoval se, kde ho může najít. Redakce ho promptně upozornila, že jde o podvod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.