Válka na Ukrajině je v plném proudu a ukrajinské i ruské zdroje podle washingtonského Institutu pro studium války (ISW) hlásí, že Ukrajinci zdárně postupují v oblasti u Robotyne na jihu země.
„Geolokalizované záběry zveřejněné 25. srpna ukazují, že ukrajinské síly postoupily 1,5 km na jih severovýchodně od Novoprokopivky,“ upozornil institut. „Ukrajinský velitel údajně uvedl, že ukrajinské síly vstoupily do oblastí, kde se setkaly pouze s ruskými ,logistickými skupinami' a že očekává, že další ukrajinské průlomy v těchto oblastech budou snazší.“
Jeden z ruských proválečných blogerů naznačil, že Ukrajinci jsou blízko taktických týlových oblastí v rámci řady ruských obranných pozic, kterými v současné době pronikají. ISW však upozornil, že tento typ zpráv by neměl být vykládán tak, že Ukrajinci vstoupili do ruských týlových oblastí. To se pravděpodobně zatím nestalo. Ukrajinci teď stojí před druhou linií obranných pozic, které mohou být slabší než linie první, ale stále jde o ruské obranné pozice. I tady se nachází tzv. dračí zuby, protitankové překážky, ale i minová pole, ačkoli podle ISW mohou být méně rozsáhlá, protože i Rusové si pravděpodobně ponechali v těchto pásech minových polí taktické průchody. Podle ISW je třeba mít na paměti, že za trojicí první série obranných linií existují i další obranné pozice vytvořené hlouběji na okupovaném ukrajinském území. Jinou věcí však podle institutu je, zda Rusové budou mít dost vojáků a techniky, aby tyto obranné pozice obsadili.
Rusové prý do oblasti Robotyne přesunuli další posily, které stáhli od Kreminy v Luhanské oblasti. Má jít o 76. gardové letecké útočné divize (VDV). Podle ISW jen není jisté, zda se k Robotyne přesunula celá divize.
Americká zpravodajská stanice CNN upozornila, že důsledky ruského vpádu na Ukrajinu ovlivňují i obyčejné Rusy, kteří v letních měsících přemýšlejí, kam vyrazit na dovolenou. Jednou z oblíbených letních destinací je totiž Krym, který Rusové Ukrajině ukradli již před devíti lety. Ale obyčejné občany Ruské federace to nemuselo příliš trápit, protože přestože svá lehátka rozkládali u moře na okupovaném území, měli klid. To se však po zahájení invaze na celé území Ukrajiny v únoru 2022 změnilo.
Teď i nad Krym létají ukrajinské drony a ukrajinští vojáci se symbolicky vylodili na Krymu v den oslav ukrajinské nezávislosti 24. srpna. Svitlana, Ruska, která dříve pracovala jako manažerka v turistické agentuře na Krymu, prozradila CNN, že fakticky nemá dostatek práce, protože řada Rusů si dovolenou na Krymu raději rozmyslela. Svitlana CNN požádala, aby nezveřejňovala její příjmení, protože se bála následků za to, že si dovolila mluvit se západními novináři. Z Krymu se prý odstěhovala do Petrohradu a když se po čase na Krym vrátila, smutně zajistila, že tamní situace je stále zlá. „Nedávno jsem tam jela znovu v naději, že vše brzy skončí a dohodnou se na něčem, aby konflikt ukončili. Ale zůstala jsem čtyři měsíce a uvědomila jsem si, že v dohledné době nic neskončí,“ řekla CNN.
Lidem se prý až tak nediví, že na Krymu nechtějí trávit dovolenou, když jim nad hlavou létají vojenská letadla a na silnicích jim hrozí srážka s vojenskými transportéry. Přitom ještě za rok 2021 přijelo na Krym 9,4 milionů ruských turistů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal navíc opakovaně najevo, že ruská válka proti Ukrajině začala vpádem na Krym, a proto také skončí tím, že Ukrajinci Krym opět osvobodí.
Server katarské televize Al-Džazíra upozornil, že Rusové odrazili další ukrajinský dronový útok na Moskvu, kvůli kterému musela být pozastavena doprava na všech 3 velkých letištích obsluhujících hlavní město Ruské federace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.